Omakapitalist: fondiemissioon ja kahjumi katmine

Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Omakapitalisisesed tehingud

Omakapital (vt ka Eesti finantsaruandluse standard RTJ 1), äriseadustikus (ÄS) ka netovara, on jääkosalus raamatupidamiskohustuslase varades pärast tema kõigi kohustiste mahaarvamist. Ehkki tegemist on majandusüksuse varade ja kohustuste vahega, siis omakapitali ei kajastata raamatupidamises ühe kogusummana, vaid omakapital jaotatakse osisteks lähtuvalt nende majanduslikust sisust (vt ka RTJ 2 omakapitali jaotamist bilansikirjeteks ning meie varasemat artiklit “Miks ülekurssi välja ei maksta?“).

Kahekordsel kirjendamisel on omakapitaliga seonduvate tehingute lausendite teiseks pooleks tavapäraselt varad (Deebet Vara Kreedit Omakapital omakapitali kasvatamisel) ja/või kohustised (Deebet Kohustis Kreedit Omakapital omakapitali kasvatamisel või Deebet Omakapital Kreedit Kohustis omakapitali vähendamisel). Kuna omakapitali jagatakse kirjeteks, siis on võimalikud ka omakapitali kirjetevahelised tehingud-siirdamised (Deebet Omakapital Kreedit Omakapital). Sellistele tehingutele iseloomulikuks on, et tavapäraselt ei piisa tehingu tegemiseks majandusüksuse juhatuse (või nõukogu) otsusest, vaid tehingu tegemise otsus peab olema kinnitatud omanike (aktsionäride või osanike vmt) poolt.

Omakapitalisiseste tehingute tunnuseks on, et tehingute tegemisel ei muutu omakapitali suurus – teatud kirjete suurendamine tähendab teiste kirjete vähendamist võrreldavas summas. Omakapitalisisesed tehinguid võib jagada kahte suuremasse rühma:

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll