Töötasu indekseerimine, millisel juhul seda kasutada?

kalkulaator raamatupidamine töötasu palk
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Palgaarvestaja praktikas ei ole tavapäratu, et mõni ettevõtte töötaja viibib pikema perioodi jooksul töölt eemal, sealhulgas lausa enam kui 12 kuud. Enim levinud põhjuseks sellises olukorras on vanemapuhkus. Tööle naastes võib tekkida vajadus arvutada töötajale keskmise tasu alusel näiteks puhkusetasu, kui töötaja soovib töölepingust tuleneva õiguse alusel kasutamata põhipuhkust kasutada, või puhkusekompensatsiooni, kui töötaja on otsustanud hoopis kohe töökohta vahetada ja ettevõttest lahkuda. Sellisel juhul tuleb kontrollida, kas töötajale saab tagatud ka õiglane töötasu.

Kuidas leida keskmist tasu, kui töötaja eemalolek töölt on kestnud enam kui 12 kuud?

Et kiiresti muutuvas majanduskeskkonnas tagada töötajale, kes on üle 12 kuu töölt eemal viibinud, õiglane tasu, on määruses “Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” § 2 lõikes 5 sätestatud töötasu indekseerimise nõue. Töötasu indekseerimine kohaldub kõigile, nii täistööajaga kui ka osalise tööajaga töötajatele. Küll aga indekseerimist ei rakendata sama määruse § 2 lõike 6 alusel, kui töötasu on kollektiivlepingus kokku lepitud või kui töölepinguga kokku lepitud töötasu on suurem kui statistikaameti poolt avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutokuupalk. Viimast silmas pidades võib juhtuda, et arvutamise vajaduse kuule vahetult eelneva kvartali töötasude info ei ole veel statistikaameti lehel avaldatud, mistõttu kasutatakse viimast kättesaadavat infot.

Kuidas leida indeks ning kuidas indekseerida töötasu?

Kalkulatsiooniks vajalik indeks ise leitakse Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasude alammäärade suhtena ehk keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuu töötasu alammäär jagatakse töö tegemisest keeldumise kuu (s.o. kuust, mil töötaja töölt puuduma hakkas) töötasu alammääraga (määruse § 2 lg 5).

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, DigiPro, Ärigeenius ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse poolt korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääs investeerimisportaali Rikas Geenius artiklitele ja analüüsidele.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!