Viivisarve kajastamine raamatupidamises

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: ettevõte esitas 2017. aasta maikuus viivisarve ehitustööde tellijale. Ehitustööd teostati aastatel 2014-2016. Ehitustööde tellija tasus tehtud tööde eest suure hilinemisega. Ettevõte esitas viivisarve 2017. aasta mais, mida ehitustööde tellija ei aktsepteeri.

2017. aasta lõpetasime 39 000-eurose kasumiga, kajastades muudes ärituludes viivisnõuet summas 53 000 eurot. Kuidas oleks õige viivisarvet näidata 2017. aasta aastaaruandes? 

Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist Hiie Marrandi:

Kui pole kindel, et viivisarve ka tegelikult laekub, soovitame seda 2017. aasta tuluna ja nõudena mitte kajastada, vaid pidada arvet bilansiväliselt. Sel juhul puudub vajadus seda hiljem maha kanda.

Võlgniku kohustus viivist maksta ei sõltu sellest, kuidas nõue on raamatupidamises kajastatud (kui ettevõte on hinnanud, et raha on raske kätte saada ja sellega seoses tuleb teha näiteks kulutusi õigusabile, siis seda ei saa tõlgendada kui viivisest loobumist). Kindlasti aga tuleks viivisevõlga näidata saldoteatiste kinnitamisel.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll