Töölepingu lõpetamine töötaja terviseseisundi tõttu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

KÜSIMUS:
Haigestusin tuberkuloosi, mille  ravi on kahjuks väga pikaajaline (u 8 kuud statsionaarset ravi + kuni 18 kuud kodust järelravi) ning ravi kestvus on pikem kui haiguslehe alusel haigekassa poolt maksimaalselt hüvitatav ravipäevade arv 240 kalendripäeva (8 kuud).

Pärast 240 kalendripäeva haiguslehel viibimist lõpetatakse haiguslehe alusel ravialusele haigekassa haigushüvituse maksmine. Haigestunu raviperiood aga jätkub ning seetõttu määratakse sotsiaalameti poolt ravialusele püsiv töövõimetus (vastavalt haiguse raskusastmele 40-100%).

Esimene küsimus oleks, kui töötaja haigusperiood kujuneb pikemaks kui haiguslehega haigekassa poolt tasustatud haiguspäevade arv ning töötajale (haigestunule) määratakse ajutine töövõimetus 40-100%, kas siis olen sunnitud töölepingu tööandjaga lõpetama? Seadus ise ei keela ajutiselt töövõimetuks tunnistatul tööl käia, kuid kuna minu kogu haigusperiood, mil ma ei saa tööle naasta, võib kujuneda suhteliselt pikaks, siis võib tööandja soovida lõpetada minu töölepingu.

Teine küsimus on, et kas tööandja võib ühepoolselt lõpetada minu tähtajatu töölepingu töötajaga viidates näiteks töötaja liigpikale haigusperioodile?

VASTUS:

Pärast arsti poolt haiguslehe lõpetamist peate Te tööle asuma.

Kui Teie tervislik seisund ei võimalda kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei saa Teile võimaldada sobivat tööd, on Teil võimalus töölepingu seaduse (TLS) § 91 lõike 3 kohaselt tööleping erakorraliselt üles öelda.

TLS § 88 lg 1 punkti 1 järgi tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu). Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul.

Tööandja ei saa töötajaga töölepingut lõpetada ainuüksi selle tõttu, et töötaja põeb rasket haigust, kui see ei takista töötajal tööülesannete täitmist.

Töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja poolt on põhjendatud siis, kui töötaja terviseseisundi tõttu töölt äraolek hakkab takistama ja häirima tööd, st takistab tööandjal tööde korraldamist.

Ühtlasi juhin Teie tähelepanu asjaolule, et tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll