Küsimus: teen pidevalt hooldustöid õues ja tunnen talvel miinuskraadidega, et kehal on külm. Olen juba saanud ka natuke külmetada. Kas mul on õigus nõuda tööandjalt paremaid tingimusi õues töötamiseks?
Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Mari-Liis Ivask
Õues töötamisel on oluline, et töötajat kaitseksid ilmastikumõjude eest korralikud tööriided ning ta saaks töö vahepeal puhata ja ennast soojendada. Universaalselt sobivat tööriietust igaks tööks pole paraku olemas. Tööriietuse peab tööandja valima vastavalt konkreetsele tööle (on see füüsiliselt aktiivne või passiivne või tegevused vahelduvad). Lisaks sooja hoidmisele tuleb mõelda ka sellele, et riided oleksid lume- ja vihmakindlad. Sooja aitab tagada ja riietust välitemperatuurile vastavaks kohandada kihiline riietus – alates soojast pesust kuni ilmastikukindla õuejopeni. Õigesti valitud soe pesu aitab sooja hoidmisele väga palju kaasa.
Külmas töötades on tähtsad ka puhkepausid, mil töötaja saab end soojendada ja soovituslikult juua sooja jooki. Puhkepauside rohkus sõltub töökoormusest ja välistemperatuurist. Kui väljas on tugevad miinuskraadid, jahtub keha kiiremini ja seetõttu tuleb võimaldada rohkem pause sooja saamiseks.
Kui välitingimustes töötamisel on tööriietega külm ja/või pole piisavat võimalust ennast soojendada, siis tuleb sellest teavitada tööandjat ja otsida üheskoos lahendusi, kuidas tööriietust ja puhketingimusi täiustada. Töötajal on õigus nõuda välitingimustes töötamiseks sobivaid töötingimusi, st piisavalt sooja tööriietust ja pause. Tööandjale soovitame enne tööriiete soetamist müüjaga läbi arutada, millise töö tegemiseks riideid ostetakse ja millised võiksid olla erinevad riietuse kihtide variandid.