Osalise tööajaga ja erinevates koolides töötava õpetaja tervisekontroll

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: töötades õpetajana mitmes koolis osalise tööajaga pole seni ükski tööandjatest teda tervisekontrolli suunanud. Kes peaks korraldama õpetaja tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures?

Vastab Tööinspektsiooni töötervishoiu inspektor Janika Rõõmus:

Õpetaja töö iseloomulikeks ohuteguriteks võib lugeda sundasendeid seismisest klassi ees, kuvariga tööd, psühhosotsiaalseid ohutegureid, kokkupuudet keemiliste ainetega (keemia õpetajad), kokkupuudet müra ja tolmuga, mis tekitavad seadmed ja töövahendid (tööõpetuse õpetajad), raskuste käsitsi teisaldamist (enamasti raamatukogu töötajad kevadel ja sügisel, kui õpikuid väljastatakse/tagastatakse), koormust häälepaeltele ning kokkupuudet müraga. Kahe viimase ohuteguriga on suurem koormus kehalise kasvatuse ja muusikaõpetajal. Ohutegurite loetelu ei ole ammendav ja kõik võimalikud ohutegurid tuleb ära hinnata töökeskkonna riskianalüüsis.

Osalise tööajaga õpetajad õpetavad oma erialast ainet enamasti ka teistes koolides. Seetõttu võib ekslik olla arvamus, et õpetaja puutub ohuteguritega kokku ainult lühiajaliselt ja tervisekontrolli justkui pole vaja. Päeva lõpuks võib kokkupuude ohuteguritega erinevates koolides kokku olla tervist ohustavas ulatuses ning mõju töötaja tervisele arvestatav.

Tööandja peab hindama töökeskkonna riskianalüüsis kõiki aineõpetajatele reaalselt mõjuvaid ohte, analüüsima ohtude mõju tervisele ja korraldama vajaliku tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures.

Kui siiani ei ole ükski kool õpetajat kui osalise tööajaga töötajat tervisekontrolli suunanud, siis Tööinspektsioon on seisukohal, et tervisekontroll on vajalik ka õpetajatele, kes töötavad osalise tööajaga erinevates koolides. Paneme koolidele südamele, et asutused omavahel suhtleksid ja lepiksid kokku, kes korraldab õpetaja tervisekontrolli. Tunnustame koole, kes on seda juba teinud ja suutnud leida kompromisse ühiste eesmärkide nimel tegutsemiseks.

Kokkuleppe saavutamisel on väga oluline, et kõik koolid, kus osalise tööajaga õpetaja töötab, esitavad oma töökeskkonna riskianalüüsi töötervishoiuarstile.

Õpetajad peavad lisaks õpetamisele tagama tunnis korra, lahendama konflikte nii õpilaste kui vanematega, hoidma tihedat sidet kodudega ning on avaliku tähelepanu all ka väljaspool kooli. Õpetajad kasvatavad ja tegelevad meie laste ning nende muredega siis, kui vanemad on tööl. Need kõik on lisakohustused, mida õpetajad heast südamest teevad. Et hea süda püsiks terve, tulebki õpetajad suunata tervisekontrolli. Kui õpetaja haigestub, mõjutab see ju kõiki koole, kus õpetaja töötab.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll