Hoia saladust!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Meediast võib üsna tihti leida lugusid, kus endine tippjuht või ettevõtte võtmetöötaja asub konkureerima oma senise tööandjaga, kasutades seejuures "dopinguna" endise tööandja ärikriitilist informatsiooni.

Eesti seadusandlus loob võimalused ärisaladuse kaitseks:

  • Töötajal/juhatuse liikmel on ärisaladuse hoidmise kohustus;
  • Kõlvatu konkurents on keelatud (sh konkurendi töötaja või teabe kuritarvitamine);
  • Ärisaladuse õigustamatu kasutamine ja avaldamine on kuritegu.

Samas on ettevõtjad kohtus tihti oma õiguste kaitsmisega hätta jäänud. Kohtupraktika kohaselt saab õigussüsteem ärisaladuse kaitsmisel abiks olla ainult sellele ettevõttele, kes on ise ärisaladuse kaitsmise eest eelnevalt hoolt kandnud: läbimõeldud lepingud, sise-eeskirjad, reaalselt rakendatud ärisaladuse kaitse meetmed. Üldjuhul on kohtuvaidlustes töötaja nõrgem pool ning ärisaladuse kuritarvituse korral lasub tõendamiskoormus tööandjal (kahtlused tõlgendab kohus töötaja kasuks). Seega on ettevõtja kohustus luua töökeskkond ning reeglistik, mis aitavad töötajal ärisaladust kaitsta.

Määratle ärisaladus

Alustada tuleb ettevõtte ärisaladuse määratlemisest. Ärisaladuse puhul on oht reguleerida see väga üldsõnaliselt (kõik on saladus) või liiga detailselt.

Esimesel juhul ei pruugi töötaja aru saada, mis on siiski ärisaladus. Konkurentsiseadus toob ärisaladuse loeteluna eelkõige välja oskusteavet puudutava tehnilise ja finantsteabe, teabe kulude hindamise metoodika, tootmissaladuste ja -protsesside, tarneallikate, ostu-müügi mahtude, turuosade, klientide ja edasimüüjate, turundusplaanide, kulu- ja hinnastruktuuride ning müügistrateegia kohta. Samas peab tegemist olema ainult selle informatsiooniga, mis ei ole üldteada või kergesti kättesaadav vastavas ärivaldkonnas tegutsevate isikutele ja ettevõtetele. Lisaks peab sellel infol olema selge kaubanduslik väärtus tema salajasuse tõttu.

Liiga detailse reguleerimise puhul tuleb arvestada, et ärisaladuse sisu võib ajas oluliselt muutuda ning oluline informatsioon võib jääda ärisaladuse alt välja.

Seetõttu mõtle regulaarselt läbi, mis on sinu ärikriitiline info ning ära lepi ainult õigusnõustaja poolt väljapakutud tüüpkirjeldustega.

Lepi ärisaladuse hoidmise tingimustes töötajate ja juhatuse liikmetega kokku

Määratletud ärisaladuses lepi kirjalikult töötajate ja juhatuse liikmetega kokku (leping ja ärisaladuse hoidmise sise-eeskiri). Kõige enam täidab see võimalike probleemide ennetamise eesmärki. Kohtupraktika kohaselt peab ärisaladuse üle kontrolli omav ettevõte võtma tarvitusele vajalikud meetmed, et teave saladusena püsiks. Reguleeri mida peab töötaja tegema, et ärisaladuse kaitse oleks tagatud. Mõtle läbi tehnilised ja organisatoorsed abinõud (nt kasutajaõigused, infosüsteemi kasutamise logimine, turvakapid, konfidentsiaalsuse märked dokumentidel). Jälgi, et saladuse hoidmise kohustus ei jääks ainult paberile, vaid toimiks ka tegelikult. Pärast tööpäeva laual vedelevad konfidentsiaalsed paberid ei näita, et ettevõtte suhtub ärisaladuse hoidmisesse tõsiselt. Samas ära unusta, et teatud määral on töötaja poolt koostööpartneritele ja klientidele ärisaladuse avaldamine loomulik äri osa. Ärisaladuse hoidmise eest lisatasu maksma ei pea.

Otsusta milliste vahenditega ärisaladuse kaitset tagad

Ärisaladuse kuritarvitusega tekitatud kahju suuruse tõendamine on väga keeruline. Kasumi või käibe vähenemine on vaieldavad, kuna nende suurus võib sõltuda väga paljudest asjaoludest. Seega tundub töötajaga lepingus fikseeritav leppetrahv olema kõige kergemini rakendatav sanktsioonivahend, mis hüvitab vähemalt osaliselt tekkinud kahjud. See ei takista saladuse kohustuse rikkumise tõttu tekkinud kahju nõudmist osas, mida leppetrahv ei katnud.

Töösuhtes tuleb konkurentsikeeld töölepingus kokku leppida ning kui soovid, et keeld kehtiks ka peale töösuhte lõppu (kuni 1 aasta), siis tuleb töölepingu lõppemise järel maksta selle eest mõistlikku tasu.
 
Kliendiandmebaas, intellektuaalset omandit puudutavad andmed või muu ärisaladus on iga ettevõtte jaoks kriitilise tähtsusega. Selle konkurendile kaotamine või muul viisil kompromiteerimine võib eduka äri lõpetada. Võimaliku ärisaladuse kuritarvitamise ettereguleerimine ja muude kaitsemeetmete rakendamine on oma äri kaitsmisel otsustava tähendusega.

Allikas:  Swedbank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll