Riigikohus selgitab, millal võib tegemist olla töölepinguga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kaasus: Kööp vs Osaühing METROMAP (3-2-1-41-11)

Töösuhte olemasolule viitab eelkõige alluvussuhte olemasolu teenuse saaja ning osutaja vahel. Alluvussuhtele viitavab eelkõige järgmine: kas töötajal on õigus korraldada tööprotsessi, anda töötajale juhiseid ja kontrollida tööd ning kas töötaja on kohustatud alluma tööandja korraldustele, juhistele ja töökorrale.

Lisaks töösuhtele on teatav alluvussuhe omane ka võlaõiguslikele lepingutele (nt kohustub käsundisaaja järgima käsundiandja juhiseid), mis muudab töölepingu ning käsunduslepingu eristamise raskeks. Töö tellijale on eristamine aga reeglina ülioluline. Tulenevalt Riigikohtu praktikast on sellisel juhul tööandja ülesandeks tõendada, et tegemist oli näiteks käsunduslepinguga, mitte aga töölepinguga. Hilisemate tõendamisprobleemide vältimiseks tuleb seega lepingus selgelt reguleerida tingimused, mis on omased kas töölepingule või käsunduslepingule.

Vaata lähemalt: 
http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-41-11
 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll