Küsimus: töölepingu seaduse § 37 lg 3 alusel on töötajal õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega. Kuidas töötaja saab töö tegemisest keeldumise korrektselt vormistada? Kas tööandjal on õigus vähem töötamisest ka keelduda?
Vastab Tartu Ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits:
Töölepingu seaduse § 37 eeldab, et seoses töötasu vähendamisega peab võrdeliselt vähenema ka töötaja tööaeg. Töötasu vähendamisel on tööajakorraldus tööandja kohustus. Sellest lähtuvalt tuleb tööandjal juba etteulatuvalt korraldada kindlaks määratud tööaega vähendatud ulatuses ja teavitada sellest töötajat, arvestades, et töötaja töötab vähem võrdeliselt töötasu vähendamisega.
Ehk siis tuleb tõlgendada töölepingu seaduse § 37 lg 5 sätet mitte grammatiliselt, vaid süstemaatiliselt koosmõjus töölepingu seaduse § 37 lg 1 ja sama seaduse § 28 lg 2 p 1.
Kui tööandja töötaja tööaega ei vähenda, aga vähendab ainult töötasu, siis töötaja võib esitada tööandjale avalduse, milles pöörab tööandja tähelepanu tööaja vähendamisele.
Kuna töölepingu seaduse § 37 lg 1 realiseerimise üheks eelduseks on, et tööandjal ei ole anda töötajale tööd kokkulepitud ulatuses, siis tööaja mittevähendamisel võib jõuda seisukohani, et tööandjal ei olnud õigust töötasu üldse vähendada. Sellest tulenevalt võib tekkida töötajal potentsiaalne osalise töötasu nõue tööandja vastu.