Kust saab tööandja infot kogumispensioniga taasliitumise kohta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vahemikus 01.06.-31.12.2009 on kohustusliku kogumispensioni maksed täielikult peatatud. Alates 01.01.2010 aga jätkub kogumispensioni maksete kinnipidamine isiku töötasust, kes on selleks vastavasisiulise sooviavalduse esitanud (sooviavaldusi saab esitada kuni 30.11.2009).

Alates 01.01.2010 kinni peetava kohustusliku kogumispensioni makse suuruseks, isikutel, kes on teinud avalduse maksete jätkamiseks, on endiselt 2% (Kogumispensionide seaduse § 9) töötaja brutotasust, mis peetakse kinni töötajale makstavatelt tasudelt, millede väljamaksed toimuvad alates 01.01.2010.

Selleks, et teada, milliste töötajate tasust tuleb antud kinnipidamine teha on  tööandjal taas kohustus teostada isiku liitumise kontroll tema isikukoodi alusel. Selline tööandja kohustus kontrollida, maksu kinni pidada ja üle kanda tuleneb ka Kogumispensionide seaduse § 11 lg1 alapunktidest.

Kuna töötajad saavad avaldus taasliitumiseks esitada kuni 30.11.2009 (kui on soov, et maksed jätkuks alates 01.01.2010), siis on tööandjal taasliitumiste kohta kontrolli teostamiseks aega maksimaalselt 1 kuu.

Olulisi tähtaegu tööandjale

Periood Tööandja kohustus
01.06.-31.12.2009 Kõik maksed on peatunud ja kinnipidamisi ei teha
01.12-31.12.2009 Tööandja peab kontrollima, kes tema töötajatest on taasliitunud
01.01.-31.12.2010 Taasliitunutele makstavalt tasult kinni pidada ja üle kanda 2% kogumispensioni makset

KUIDAS KONTROLLIDA?

LIHTPÄRING

Päringu, kas töötaja on esitanud avalduse maksete jätkamiseks või mitte saab teha Pensionikeskuse leheküljelt liitumiskontrolli lihtpäringu alt.

Lihtpäringut on mugav kasutada väiksematel ettevõtetel, kellel on vähe töötajaid ning kes saavad kasutada ühe isikukoodi põhist päringut. Lihtpäring on ühe isikukoodi põhine ja seda on võimalik sooritada Pensionikeskuse veebikülje esilehel sisestades töötaja isikukoodi liitumiskontrolli lingil.

Päringu vastuseks saab ühe alljärgnevatest vastustest:

Kui sisestatud isikukoodiga isik on kogumispensioniga liitunud, annab päring vastuseks:
Vastus:
Isik on kogumispensioniga liitunud, maksete kinnipidamise algus  aaaa.kk.pp (aasta.päev.kuu).

Kui isik kogumispensioniga liitunud ei ole, annab päring vastuseks:
Isik ei ole kogumispensioniga liitunud.

Lihtpäringu vorm

MASSPÄRING

Suur töötajate arvuga ettevõtetel, on mõistlik sooritada masspäring, et vältida aja- ja töömahukat üksikkontrolli.

Isikukoodide alusel masspäringut saab esitada ainult spetsiaalse Eesti Väärtpaberikeskus poolt välja töötanud taotluse vormi alusel, mille leiab SIIT. Saadud taotluse alusel teostatakse pensioniregistri infosüsteemis esitatud isikukoodide kohta masspäring ja tagastatakse ettevõttele fail, kus nüüd on iga isikukoodi järel päringu vastus (sisuliselt analoogne lihtpäringu vastustega).

Masspäring on tasuline – 350 krooni kuni 4000 isikukoodi kontrollimiseks. Üle 4000 isikukoodi kontrollimise soovi korral on hind kokkuleppeline.

Masspäringu teostamiseks tuleb esitada:
– taotlus kohustusliku kogumispensioniga liitunud isikute kohta Eesti Väärtpaberikeskuse faksile 6 408 801 või postiga aadressil Tartu mnt 2, 10145 Tallinn.
– taotluse vorm (PDF)
– ettevõtte töötajate isikukoodid TXT või XLS failiformaadis selliselt, et iga töötaja isikukood asub eraldi real.
Andmed edastada aadressile info@pensionikeskus.ee.

NB! Taotluses tuleb kindlasti viidata e-posti aadressile, kuhu soovitakse vastust saada.


Lisainfot Kohustusliku kogumispensioni makse kohta

Kogumispensioni makset peab tasuma Sotsiaalmaksuseaduse §2 lg 1 punktides 1–6, 8 ja 9 nimetatud tasudelt ja kinnipidamise teostab makse tegija, st:

  • töötajale rahas makstud töötasult ja muudelt tasudelt
  • juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ning füüsilise isiku pankrotimenetluses pankrotihaldurile ja pankrotitoimkonna liikmele makstud tasudelt
  • avalikule teenistujale makstud töötasult ja muudelt tasudelt
  • füüsilisele isikule tööettevõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel makstud tasudelt class=”headLine”
  • füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtlusest saadud tulult
  • töötuskindlustuse seaduse alusel makstud hüvitistelt


Vanemahüvitiselt tasutav kogumispensioni makse

Kohustuslikku pensionifondi täiendavate sissemaksete tegemiseks kohustatud isiku eest, kes saab vanemahüvitist vastavalt vanemahüvitise seadusele, eraldatakse riigieelarvest täiendavalt 1% hüvitise summast iga sündinud lapse kohta.

NB! erisus kuni 31.12.2011
Lapsehoolduspuhkusel viibivatele liitujatele on vastavalt vanemahüvitise seadusele kogumispensioniks makstav 1% hüvitise summast peatatud. 1% maksmine jätkub alates 2012. aastast. Sellegipoolest on ka vanemahüvitise saajal õigus esitada kogumispensioni sissemaksete jätkamise avaldus. Kogumispensioni makset hakatakse kinni pidama siis, kui last hooldav vanem läheb tagasi tööle.


Füüsilisest isikust ettevõtja kogumispension

Füüsilisest isikust ettevõtjast (FIE) kohustatud isik saab kohustuslikku kogumispensioni koguda aasta ettevõtlustulult, mis deklareeritakse Maksu- ja Tolliametile järgneva aasta 31. märtsiks. Makse tasumise periood FIE puhul on 1 kalendriaasta.

Kui FIE on kogumispensioniga liitunud, arvutab Maksu- ja Tolliamet tema tuludeklaratsiooni järgi 2% makse summa ning väljastab FIE-le hiljemalt sama aasta 1. septembriks maksuteate tasumisele kuuluva summa kohta. FIE on kohustatud kandma tasumisele kuuluva summa Maksu- ja Tolliameti pangakontole hiljemalt sama aasta 1. oktoobriks.

Allikas:  Pensionikeskus

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll