Rahandusministeerium on saatnud kooskõlastamisele raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (toimik 18-1176).
Raamatupidamise seaduse muutmise eesmärk on sätestada regulatsioon, mis toetab ja hoogustab masintöödeldava raamatupidamise kasutamist või selle kasutusele võtmist.
Eelnõus sätestatakse masintöödeldavate arvetega ehk e-arvetega arveldamise kohustus avaliku sektoriga arveldamisel. Kui kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel esitatakse arve riigiraamatupidamiskohustuslasele, kohaliku omavalitsuse üksusele, avalik-õiguslikule juriidilisele isikule või raamatupidamiskohustuslasele, kelle üle eelnimetatutel on otseselt või kaudselt valitsev mõju või kes on hankija riigihangete seaduse § 5 mõttes, peab see vastama masintöödeldava algdokumendi juhendile või Euroopa e-arve standardile. Erasektori asutustel on võimalus kasutada avalikule sektorile masinöödeldavate arvete saatmiseks riigile kuuluvat tarkvara e-arveldaja tasuta, piiramatus koguses ja tähtajatult.
Eelnõuga on seotud Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu direktiivist 2014/55/EL tuleneva kohustusega, et võrgustiku sektori hankijad peavad olema võimelised vastu võtma ja töötlema Euroopa Liidu standardile vastavaid e-arveid.
Ernst & Young Baltic AS läbiviidud uuringu “Masintöödeldavatele e-arvetele üleminek era- ja
avaliku sektori vahel (valmisolek ja vajadused)”, mis on samuti eelnõu koostamise aluseks, kohaselt saadeti 2014. aastal 19% erasektori arvetest e-arvetena, 64% PDF arvetena ja 17% paberarvetena. Seega liigub u 83% arvetest arve esitaja ja saaja vahel elektroonilisi kanaleid pidi. Eelnõu jõustumisel võiks paberarvete ja PDF arvete osakaal väheneda.
E-arvetele ülemineku mõju arve esitajatele sõltub oluliselt ettevõtjate tegevusvaldkonnast ja ettevõtte suurusest, seisab eelnõu seletuskirjas. Rahandusministeerium on arvamusel, et e-arvete üleminekul kasutavad raamatupidamiskohustuslased enda jaoks kõige kuluefektiivsemat lahendust ning samuti on kõikidel soovijatel võimalus tasuta kasutada RIK e-arveldajat avalikule sektorile e-arvete esitamiseks.
Muudatus on kavandatud jõustuma 1. juulist 2019. aastal.