Siseministeeriumi eelnõu järgi välismaalase elamisloa kehtivuse kontrollimata jätmine elamispinna üürimisel karistust ei too ning karistatav on ainult teadlik illegaali varjamine.
Loodava seaduse kohaselt tekib eluruumi võimaldajal vastutus, kui ta on teadlik välismaalase Eestis seadusliku aluseta viibimisest ja ta aitab ebaseaduslikule riigis viibimisele kaasa, saades tema varjamise eest tasu. Selleks ei loeta tasu, mida tuleb üürnikule maksta eluruumi kasutamise eest vastavalt üürilepingule.
Välismaalaste seaduse kooskõla kohta põhiseadusega esitas teabenõude siseministeeriumile õiguskantsler, kuna seaduse punktid, mis näevad ette välismaalasele eluaseme võimaldamisel tema riigis viibimise seaduslikkuse kontrolli ja karistust illegaalselt riigis viibivale inimesele eluaseme andmise eest on tekitanud üürileandjale probleeme.
Praegu kehtiva seaduse järgi on isik, kes võimaldab välismaalasele eluaset, kohustatud kontrollima tema Eestis viibimise seaduslikkust. Ebaseaduslikult riigis viibiva välismaalasega üürilepingu sõlmimise või temale eluaseme võimaldamise eest karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.
Ministeeriumi selgituse kohaselt ei tähenda üürniku elamisloa kehtivuse kontrollimata jätmine siiski, et üürileandjat või välismaalasele eluruumi võimaldanud isikut peab karistama eluruumi võimaldamise eest ning kontrolliks piisab välismaalase esitatud teabest ilma selle paikapidavuse kontrollita.
Eelnõu seadusena vastuvõtmisel elamisloa kontrollimiskohustuse täitmata jätmise eest väärteokorras karistada ei saa ning vastutus tekib ainult teadliku illegaali varjamise eest.