1. märtsil jõustus seadusemuudatus, millega hakkavad oma lastele elatist mittemaksvatele vanematele kehtima mitmed piirangud nagu näiteks võimalik juhiloa peatamine või ettevõtlustoetuse maksmisest keeldumine. Lisaks on ministeeriumis väljatöötamisel veel mitmeid uusi meetmeid.
Maksmisest hoiduva võlglase puhul saab kohus õiguse peatada juhiloa, jahipidamisõiguse, relvaloa ja relva soetamise loa, väikelaeva juhtimisõiguse ning kalastuskaardi. "Siiski peab arvestama sellega, et kui auto juhtimise õigus on inimesel vajalik sissetuleku teenimiseks, siis sellisel juhul seda peatada ei tohiks," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.
Kohtutäiturid saavad hakata arestima makseid, mida on makstud kolmandale isikule võlgniku eest. Näiteks olukordades, kus võlgniku autoliisingut või eluasemelaenu tasub keegi teine.
Riik võib keelduda maksmast elatisvõlglasele ettevõtluse alustamise toetust ja erametsaomanike toetusi.
Portaalis eesti.ee saab igaüks (näiteks tööandja või uus elukaaslane) võimaluse teise inimese isikukoodi või nime ja sünniaega teades kontrollida, kas huvipakkuva isiku osas on käimas elatisvõla nõude menetlus ning kui suur on tema elatisvõlg.
"Kindlasti aga ei piisa täna kehtima hakanud meetmetest veel täielikult, et elatisvõlgu paremini kätte saada. Seetõttu on justiitsministeerium välja töötamas veel täiendavaid meetmeid elatisvõlgnike elu kibedamaks muutmiseks," rõhutas Reinsalu.
"Mõnede näidetena võimalikest piirangutest saab välja tuua näiteks elatisvõlgniku välisriiki reisimise piiramise, kohtutäiturile elatisvõlgnike pangakontode vaatamiseks õiguse andmise ning kui on kahtlus, et võlgniku töötasu makstakse mustalt, siis on kohtutäituril võimalus hinnata, kui suur peaks olema õiglane töötasu ning seejärel saab ta selle võla katteks tööandjalt sisse nõuda," selgitas justiitsminister.
Eelnõu väljatöötamiskavatsus on plaanis saata kooskõlastusringile kevadel.