Täna, 17. juunil jõustus Euroopa parlamendi ja nõukogu määrus, mis on Eestis otsekohalduv ja käsitleb avaliku huvi üksuste kohustusliku auditi erinõudeid. Määruse eesmärk on parandada avaliku huvi üksuste kohustusliku auditi kvaliteeti ja audiitorite sõltumatust.
Määrus keelab teatud lisateenuste osutamise auditeeritavaile (nt õigusteenused, sh üldine õigusnõu ja kohtus esindamine), piirab teiste lisateenuste eest nõutavate tasude suurust ning kehtestab audiitorite kohustusliku rotatsiooni (lepingu pikkus kuni 10 aastat, erandina võimalus pikendada samaks perioodiks). Audiitori valiku protseduuri nõuetekohasuse eest hakkab vastutama avaliku huvi üksuse auditikomitee.
Uuendatud nõuded hakkavad kehtima nende kohustusliku auditi osutamise lepingute kohta, mis sõlmitakse pärast 17. juunit. Varasemate lepingute kohta kehtestab määrus üleminekusätted.
Praegu on ettevalmistamisel audiitortegevuse seaduse muudatus, millega avaliku huvi üksuse definitsiooni kitsendatakse. Kui praegu loetakse avaliku huvi üksuseks iga piisavalt suurt ettevõtet ja kohalikku omavalitsust, siis uuest aastast üksnes krediidiasutusi, kindlustusandjaid ja neid ettevõtteid, kelle väärtpaberitega kaubeldakse börsil. Sellega viiakse avaliku huvi üksuse määratlus ELi direktiiviga lubatud miinimumini. Avaliku huvi üksuse mõiste kitsendamine on otstarbekas, et vältida halduskoormuse suurenemist nii erasektoris kui ka avalikus sektoris. Seadus jõustub kava kohaselt 2017. aasta 1. jaanuaril.