Eesti õiguse kooskõlla viimiseks Euroopa Liidu õigusega maksualase teabe vahetamise küsimuses on rahandusministeerium välja töötanud maksualase teabevahetuse seaduse muutmise eelnõu (toimik nr 15-0966/01).
Eelnõu eesmärk
Eelnõu eesmärk on Eesti õigusruumi kooskõlla viimine maksustamise valdkonnas toimunud rahvusvaheliste arengutega piiriüleses automaatses teabevahetuses. Täpsemalt võetakse eelnõuga Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu direktiiv 2014/107/EL seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas ning rakendatakse OECD maksualase teabe automaatse vahetuse ühtset standardit.
Maksualase teabe automaatse vahetuse eesmärk on takistada maksudest kõrvalehoidumist, andes maksuhalduritele võimaluse saada ülevaade oma maksuresidentide rahalistest vahenditest, mida hoitakse teistes riikides.
Keda mõjutab?
Muudatus mõjutab otseselt Eesti finantsasutusi ja kaudselt nendes finantsasutustes peetavate kontode omanikke.
Mida määrus endaga kaasa toob?
- Eelnõuga pannakse Eesti finantsasutustele kohustus koguda teabevahetuseks vajaminevat finantskontosid (sh kindlustuslepinguid) puudutavat maksualast teavet (nt kontoomaniku andmed ja kontol hoitava summa suurus) ning edastada see kord aastas maksu- ja tolliametile.
- Finantsasutuste all tuleb Eestis mõelda krediidiasutusi ja välisriigi krediidiasutuste Eesti filiaale; hoiu-laenuühistuid; investeerimisühinguid ja investeerimisühingute Eesti filiaale; fondivalitsejaid ja välisriigi fondivalitsejate Eesti filiaale; investeerimisfonde; elukindlustusega tegelevaid kindlustusandjaid ja välisriigi kindlustusandjate Eesti filiaale ning Eesti väärtpaberite keskregistri pidajaid.
- Teabevahetus puudutab mitteresidendiks olevate füüsiliste ja juriidiliste isikute finantskontosid, samuti muude juriidilise isiku staatuseta ühenduste kontosid.
- Finantskontodeks on automaatse teabevahetuse mõistes kõikvõimalikud kontod, mida kasutatakse oma tulude hoidmiseks ja/või tulude teenimiseks, lisaks elukindlustuslepingud.
- Teavet erinevate finantskontode omanike ja konto kogujäägi või -väärtuse kohta kogutakse kalendriaastapõhiselt ning edastatakse isiku residentsuse riigi maksuametile järgneva aasta septembris.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Esimesed eelnõuga kehtestatavad kohustused laienevad aruandekohustuslikele Eesti finantsasutustele 2015. aasta viimasel päeval, mil on vaja fikseerida finantskontode kogujäägid ja –väärtused ning nende kindlaksmääramiseks vajalik valuutakurss. Sellest tulenevalt on seaduse jõustumise tähtaeg 2015. aasta 31. detsember.
Ettevõtjate arvamused määruse kohta on oodatud hiljemalt 20. juuliks e-posti aadressile katre.rugo@koda.ee.