Riigikogu juhatuse otsusega võeti neljapäeval, 4. detsembril menetlusse 3. detsembril algatatud lesepensioni seaduse eelnõu (813 SE).
Eelnõu näeb ette kehtestada pensioniliik, mis annab võimaluse ühele abikaasadest, kes on vanaduspensionieas ning kelle abikaasa on surnud, valida kas enda pension või abikaasa pension, juhul kui see on suurem. Juhtivkomisjoniks määrati sotsiaalkomisjon.
Pensioni saamise tingimuseks on, et abielu peab olema kestnud vähemalt 16 aastat ning koos on kasvatatud vähemalt ühte last. Eelnõu algataja Mihhail Stalnuhhini sõnul suurendab antud seadus üksikute pensionäride sissetulekut ja aitab väärtustada abielu.
"Statistika kohaselt jääb Eesti 65-aastastel naistel elada keskmiselt veidi enam kui 18 aastat. Sama vanadel meestel aga viis aastat vähem. Seega tuleb naistel keskeltläbi viis aastat lesepõlve pidada. Üksi jäävatel pensionäridel toimub järsk elustandardi langus, mida aitaks kompenseerida meie poolt väljapakutava lesepensioni kehtestamine," sõnas Riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin.
Stalnuhhini sõnul võrduks lesepensioni väärtus surnud abikaasa pensioni suurusega. Isikule ei määrata lesepensioni juhul, kui see on isiku pensionist väiksem. Lesepension määratakse eluajaks.
Eelnõu kohaselt jõustuks seadus 2016. aasta alguses.