Sotsiaalministeeriumis kogunenud sotsiaalkindlustusreformi valitsuskomisjon arutas riikliku vanaduspensioni muudatusi ja sai ülevaate seadusemuudatuse ettevalmistamise protsessist. Eelnõu on kavas valitsuse istungile esitada tuleva aasta märtsis, avalikule kooskõlastusringile saadetakse eelnõu lähinädalatel.
"Jaanuaris valitsuskabinetis paika saanud raamistik toob kaasa suured ja põhimõttelised muudatused, et pensionisüsteem käiks kaasas demograafiliste muutuste ja muutuva tööturuga," ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. "Meil on vananev rahvastik ja ühiskond vajab üha enam kohanemisvõimet ning paindlikkust – see on kogu ühiskonna ees seisev ülesanne."
Valitsuskabinet otsustas 19. jaanuaril 2017 minna edasi vanaduspensioni muudatustega. Pensionireformi muudatuste jõustudes on võimalik edaspidi ise valida pensionile mineku iga, saada pensionit osaliselt, lasta oma pensioni maksmine peatada ja sobival hetkel taas jätkata. Selleks et pensionisüsteem oleks kooskõlas demograafiliste arengutega ning rahvaarvu vähenedes oleks võimalik maksta praegusega samaväärseid pensione, seotakse riiklik vanaduspensioniiga alates 2027. aastast oodatava elueaga.
Praegu lahkutakse tööturult sageli juba enne pensioniea saabumist ja seda selgitatakse kõige sagedamini terviseprobleemi või puudega, aga ka raskustega uue töö leidmisel. 2015. aastal Emori ja Praxise koostöös valminud uuringust Eesti vanemaealiste ja eakate toimetuleku kohta selgus, et töötavatest vanemaealistest üle kolmveerandi kavatseb enda sõnul töötamist jätkata ka vanaduspensioniea saabudes.
Rohkem infot Eesti pensionisüsteemi muutmisest leiate siit.