Riigikogus läbis esimese lugemise pensionifondide haldustasude vähendamise eelnõu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eile õhtul oli Riigikogu saalis arutlusel seaduseelnõu millega vähendatakse pensionifondide haldustasusid, muudetakse Eesti investeerimisfondide turgu atraktiivsemaks ja soodustatakse konkurentsi pensionifondide turul.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Priit Sibula (IRL) sõnul soodustab see uute pensionifondide valitsejate lisandumist ja vähendab fondi vahetamisel makstavat osakute tagasivõtmistasu seniselt ühelt protsendilt 0,1 protsendini ja konservatiivsete fondide puhul 0,05 protsendini.

"Rahvusvahelise praktikaga kooskõlas olev regulatsioon ja konkurentsivõimelised teenuste hinnad loovad eelduse selleks, et ka välisinvestorid kaaluvad fondide asutamist Eestis. Ka kohalike pensionifondide LHV ja Swedbanki esindajad on kinnitanud, et neil on dokumendid sisse antud uute nn odavamate fondide loomiseks. Seega eelnõus ettenähtud tegevused ning konkurents loovad meile nii või teisiti uue olukorra, mis peaks olema igal juhul kasulik meie inimestele, kes koguvad sääste teise pensionisambasse," kommenteeris Sibul.

Lisaks ütles Sibul oma kõnes, et seoses pensionifondidega on avalikkuses olnud veel üks oluline teema – investeeringud meie kohalikku majandusse. "On see ju üldteada asjaolu, et Eestis napib varasid ja kohti, kuhu pensionifondid saaksid ja seadusest tulenevalt võivad investeerida inimeste kogutud vahendeid," ütles ta.

"Investeerimaks Eestisse pensionifondide raha saab ka riik mõndagi teha ja seda läbi endale kuuluvate äriühingute. Esiteks alustame riigiettevõtete laenutegevusest, kes peaksid lisaks senisele praktikale välispankadelt laenu võtmise asemel ka kohalikele fondidele tegema suunatud hankeid. Teiseks peame mõtlema läbi ettevõtete teised kapitali kaasamise võimalused ehk võlakirjade emiteerimised, mida on ka seni vähe kasutatud," selgitas ta.

Lõpetuseks kommenteeris Sibul ka kui oluline on rääkida ja ettevalmistada  riigiettevõtete vähemusosaluste müüki. "Olen ka ise varasemalt välja öelnud, et riigi jaoks strateegiliselt oluliste ettevõtete nagu Eleringi, Eesti Energia ja Tallinna Sadama puhul tuleks endale jätta “peremehe” roll. Vähemusosaluse müümisega suurendab riigiettevõtte läbipaistvust ja aitab kaasa paremale juhtimisele," ütles Sibul.

2016. aasta alguse seisuga oli Finantsinspektsioonis registreeritud fondide maht 3,3 miljardit eurot, millest suurima osa moodustavad kohustuslikud pensionifondid 2,6 miljardi euroga. Pensionifondide osakaal Eesti fondituru mahust on 82%.

Allikas:  Riigikogu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll