Riik tahab likvideerida kullaga seotud 10-miljonise käibemaksupettuse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rahandusministeerium plaanib likvideerida kulla ja vääriskividega seotud käibemaksupettuse, mis läheb riigile hinnanguliselt maksma 10 miljonit eurot aastas.

Käibemaksupettuste vältimiseks muutub rahandusministeeriumis välja töötatud eelnõu kohaselt kullasulamite, mille puhta kulla sisaldus jääb alla 325 tuhandiku kaaluosa, ja vääriskivide müügi käibemaksu kord.

Edaspidi on käibemaksu tasumise kohustus kauba müüja asemel selle ostjal. Kullasulamite puhul, mille kulla sisaldus ületab 325 tuhandiku kaaluosa kehtib selline pöördmaksustamise kord juba 2012. aasta 1. aprillist.

Rahandusministeeriumi hinnangul võiks selline maksusüsteemi muutus aidata iga-aastasest väärismetallide ja -kividega seotud 10 miljoni euro suurusest käibemaksu maksupettuste kogukahjust vähendada kuni 70 protsenti. Seaduse muudatusele järgneva kuue kuu jooksul on täiendav laekumine plaanide kohaselt kokku 3,5 miljonit eurot.

Hinnanguliselt on Eestis kokku 380 äriühingut, mis kas on tegelenud või tegelevad väärismetallide vahendamisega. Neist 260 ei ole enam käibemaksu kohuslased, 22 pole kunagi seda olnud ja 98 on jätkuvalt käibemaksuregistris. Eelnõu koostajate sõnul ei saa Eesti majanduskeskkonda ja turu suurust arvestades pidada eluliselt usutavaks, et selline hulk äriühinguid on seadnud omale eesmärgiks tegeleda kasumlikult väärismetallide vahendamise valdkonnas. Seda ilmestab asjaolu, et väärismetallidega tegelenud või tegelevatest ettevõtetest 144-l on maksuvõlg kogusummas 4,4 miljonit eurot.

Maksuhalduri kogutud andmete pinnalt nähtub, et kehtestades ühes kitsas valdkonnas pöördmaksu, liigub pettus koheselt seotud kõrvalvaldkonda. Näiteks hetkel müüakse pettusi toimepanevate isikute poolt kullavalandeid, milles kulla sisaldus jääb alla 325 tuhandikku kaaluosa, vältides seeläbi pöördmaksustamise kohustust, mis 2012. aastal tekkis puhta kulla puhul.

Lisaks kullale on tuvastatav trend, et käibemaksupettusi pannakse toime ka muude väärismetallide ja vääriskividega. Tehingute ahel on fiktiivsete tehingute abil loodud võimalikult pikaks ning ahelas on äriühinguid, millega maksuhalduril maksukontrolli läbiviimiseks kontakti saada ei ole võimalik, kuna need ettevõtted on äriregistris registreeritud lühikest aega. Lisaks ei ole sageli tuvastatav ka kiirelt edasimüüdud materjali päritolu, materjal ise ja ka see, et kas seda materjali on kunagi üldse olnudki.

Seaduse muudatuse tulemusena võiks väheneda pettuse maht ning väärismetallide sektor võiks korrastuda, kuid samas võivad siiani selles sektoris pettusi läbi viivad isikud liikuda teistesse sektoritesse ning muudatuse positiivne mõju käibemaksu laekumisele võib jääda lühiajaliseks, märgitakse seletuskirjas.

Maksupettuste võimalikult kiireks tõkestamiseks on seaduse planeeritav jõustumise aeg 1. juuli. Pöördmaksustamise eriskeemi rakendamine vääriskividele võiks jõustuda tuleva aasta 1. jaanuarist, kuna vääriskividele pöördmaksustamise eriregulatsiooni kehtestamine eeldab Euroopa Nõukogu otsust.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll