Valitsus kiitis 22. veebruari 2018. a istungil heaks seadusemuudatused, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi praeguselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest.
"Aitame aktsiisimäära vähendamisega parandada Eesti energiamahukate ettevõtete konkurentsivõimet, kuna naaberriikides on suurtarbijate sarnased soodustused kehtestatud," rääkis rahandusminister Toomas Tõniste. "See annab loodetavasti sisse uue hoo nii olemasolevate ettevõtete laienemisplaanidele kui aitab meelitada Eestisse uusi investeeringuid."
Elektrointensiivsus näitab elektrile tehtavaid kogukulutusi ja selle osakaalu ettevõtte loodavast lisandväärtusest. Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO-50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus olema eelnenud majandusaastal keskmiselt 20% või rohkem. Nii alustavad kui ka juba tegutsevad ettevõtjad saavad soodustust taotleda ka järgneva 12 kalendrikuu prognoosandmete alusel.
Ettevõtjale pannakse kohustus kasutada vandeaudiitorit, kes vaatab üle, kas elektrointensiivsuse arvutamise alusandmed ja arvutused on korrektsed. Kui vajalik tase jääb saavutamata, tuleb tarbitud elektri pealt tasuda täismääraga aktsiisi.
Meede puudutab hinnanguliselt ligikaudu 240 ettevõtet. Praktikas soodustuse taotlejaid ilmselt koheselt nii palju ei tule, sest ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mille taotlemisega on ettevõtjad alles alustanud.
Meetme mõju eelarvele on järgmisel aastal ligikaudu 3 miljonit eurot ning alates 2020. aastast ja edasi ligi 1,8 miljonit eurot aastas.
Seaduse üldine jõustumiskuupäev on 2019. aasta 1. jaanuar. Ettevõtted, kellele väljastatakse soodusaktsiisi kasutamise luba 2019. aasta jooksul, saavad taotleda 2018. aasta tarbimise eest osalist aktsiisitagastust.