Krediidiinfo ASi käesoleva aasta Krediidipoliitika uuringust selgub, et vaatamata pikenenud maksehilinemisele on ligi 78% ettevõtetest oma klientide maksetavadega üldiselt rahul.
Värske krediidipoliitika uuringu andmetel on Eesti keskmine maksetähtaeg 13 päeva, mis on võrreldes eelmise aastaga päeva võrra pikenenud. Maksetingimuste osas on esile tõusnud kaks tendentsi: ühelt poolt ettemaksu nõudmise suurenemine, mida rakendatakse 13 protsendi arvete puhul. Teisalt on kasvanud pea kaks korda 31-60 päevase maksetähtajaga arvete osakaal, moodustades 6,6% kõikidest arvetest.
Tegevusalade lõikes on pikimad keskmised maksetähtajad hulgimüügi valdkonnas:
– ehitusmaterjalide ja seadmete,
– toidukaupade ning
– põllumajandusseadmete ja –toodete osas.
Eelmise aastaga võrreldes on ettevõtete maksehilinemine hüppeliselt pikenenud – keskmiselt tasutakse arveid 13 päeva tähtajast hiljem (2008. a vastav näitaja oli 8 päeva). Tähtaegselt maksab Eestis arveid 54% ettevõtetest, mis on küll 7 protsendipunkti vähem kui mullu, kuid siiski üsna hea tulemus. 36,5% ettevõtetest tasub arved 30-päevase hilinemisega ning 9% ettevõtetest hilineb üle 30 päeva sh 0,8 protsenti ettevõtetest jätab arved tasumata.
Ettevõtted kasutavad maksetähtaja ületanud kliendi sanktsioneerimiseks krediidimüügi peatamist ja ettemaksu nõudmist. Oluliselt on suurenenud maksehäireregistris info avalikustamise tähtsus.
Uue kliendi krediteerimisel kontrollib 75% Eesti ettevõtetest maksuvõlgnevusi ning ettevõtte juhi tausta. Samuti on maksuvõlgnevuste uurimine hoogustunud olemasolevate klientide osas.
Võrreldes varasemate aastatega on märgatavalt kasvanud krediidilimiite kehtestavate ettevõtet osakaal – ligi 40% Eesti ettevõtetest rakendab krediidilimiite kas osaliselt või kõikidele klientidele.