Pettuse ohvriks ei taha keegi sattuda ja selle vältimiseks tutvustame siin paari skeemi, mis on levinud Euroopas ettevõtjatelt raha väljapetmiseks.
Kataloogipettused
Euroopas on laialt levinud ning aastaid ka Eesti ettevõtjaid kimbutanud erinevad petturid. Kõige tuntum neist on European City Guide (kasutusel ka nimed Euro Business Guide, EU Company Directory, Business City Guide, Internet Commercial Information Services Ltd.) nime kandev infokataloog.
Saades selliselt firmalt pakkumise, on kõige targem jätta pakkumine tähelepanuta ning seda kindlasti mitte allkirjastatult tagasi saata.
Kuidas petuskeem töötab?
Kuna ettevõtetele on oluline, et kontaktandmed oleksid partneritele kättesaadavad ja õiged, kasutab infokataloog European City Guide (ECG) olukorda ära. ECG saadab ettevõttele pöördumise mõnede ettevõtte kontaktandmetega ning palub need üle vaadata, vajadusel parandada ja tagasi saata, lubades infot kajastada kataloogis.
Nii täiendabki ettevõte andmeid, allkirjastab ankeedi ning saadab selle ECGle. Üllatus on aga suur, kui selle peale tuleb tagasi arve 990 eurole, milles nõutakse aastatellimuse tasumist infokataloogis teabe avaldamise eest.
ECG loeb ettevõtte täidetud ja allkirjastatud koopia tagasisaatmist automaatselt lepingu sõlmimiseks ja tellimuse esitamiseks. Ankeedi allservas on küll kirjas liitumistingimused, kuid kiri on tõesti väike ning jääb seetõttu sageli tähelepanuta.
Nagu eespool öeldud, oleks parim jätta taolised andmeparandust küsivad infokataloogide ankeedid tähelepanuta või lugeda vähemalt hoolikalt läbi tingimused, mis on lisatud kas ankeedile või siis toodud kataloogide kodulehtedel, vältides seega üllatuslike arvete saamist.
Mida teha, kui olete siiski saatnud allkirjastatud ankeedi ära ning saate arve?
Ehkki selleks hetkeks on arvatavasti möödas kataloogi kehtestatud annulleerimise tähtaeg, tasub ikkagi saata tellimuse kirjalik ülesütlemine.
Ehkki ECG puhul on tegemist laialt levinud petuskeemiga, mis on ka korra sellise tegevuse eest Hispaanias ära keelatud ja karistatud, tasub ikkagi enda poolt kõik korrektselt teha ning ülesütlemine saata (põhjendusega, et tegemist on pettusega ning ebaausa äritavaga).
Kuna ECG ankeedi puhul on tegu eksitava tegevuse ja pettusega, saab pettusega sõlmitud tehingu tühistada. Pettuse kohta kirjutab tsiviilseadustiku üldosa seadus, et pettus on teise isiku tahtlik eksitamine, talle ebaõigeid asjaolusid avaldades, et kallutada teda tehingut tegema.
Kui lepingu/tellimuse sõlmimisel on kasutatud pettust, võib selliste asjaolude mõjul tehtud tehingu tühistada. Pettusega sõlmitud lepingute tühistamine on tunnustatud nii Eestis kui ka mujal Euroopas ja ei ole vahet, kas ECG asukoha aadressiks on Hispaania, Holland, Šveits vm riik.
Tellimuse ülesütlemise korral on küll karta, et ECG ei jää rahule ning jätkatakse arvete, meeldetuletuste saatmist ning inkassoga ähvardamist. Siinkohal võime soovitada vaid pikka kannatust ning ähvardustele mitte järele anda.
Petuskeemid Aafrikast
Viimastel aastatel on aga sagenenud ka petuskeemid, mille puhul võtavad ettevõtjaga e-posti teel ühendust selliste Aafrika riikide, nagu Togo, Benin, Nigeeria ja Kamerun ettevõtted, riiklikud asutused ja agentuurid nimedega WAIDCO, BEFDAC, BFDA, WARC, Contract Awarding Committee, Contract Committee Board, Contract Award Bureu, NCAC (National Contract Awarding Council), Bidding Commission jne.
Saadetud tellimused, pakkumised jm dokumendid on hoolikalt koostatud ning jätavad templite ja allkirjadega täiesti autentse ja usaldusväärse mulje. Tellimused tehakse suurtele partiidele ning usalduse tõstmiseks ollakse nõus 100% ettemaksega.
Petuskeem läheb aga edasi sellega, et nüüd on vaja mitmeid kulusid tasuda: impordiload, advokaaditasud, toote registreerimised jms. Selleks aga palutakse raha saata. Tellimuste eest tasumiseks kasutatakse tavapäraselt nt Western Unioni või Money Grami tšekke ning selleks ajaks, kui kaup on teele saadetud selgub, et tšekk on katteta ning ka kaup kadunud.
Juhul kui olete saanud pakkumise mõnest agentuurist, kellega ise ühendust võtnud ei ole ja kelle pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, soovitame esmalt vaadata nt http://fraudwatchers.org kodulehelt, kus on pikemalt petuskeemidest kirjutatud.
Enne kauba teelesaatmist tasub kindlasti põhjalikult uurida, kellega tehing tehakse ehkki taustainfo kogumine Aafrika asutuste, agentuuride ja ettevõtete kohta on üldjuhul keeruline, kuna sealsed advokaadid võivad olla korrumpeerunud ning Eestil puuduvad selles piirkonnas ka saatkonnad.
Samal teemal Ettevaatust Hiinast pärit petturitega!