Ettevõtlusalase õiguskeskkonna parandamise tegevuskava

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Justiitsministeeriumil on valminud tegevuskava ettevõtlusalase õiguskeskkonna rahvusvahelise konkurentsivõime parandamiseks, tegevuskava kannab pealkirja "Ettevõtja õigus 2". 

Tegemist on justiitsministeeriumi visiooniga, mille eesmärgiks on arendada õiguskeskkonda ettevõtjasõbralikumaks. Esimene taoline tegevuskava "Ettevõtja õigus" koostati 8 aastat tagasi, millest paljud toona väljapakutud lahendused on ministeeriumi sõnul tänaseks realiseerunud. 

Mis on tegevuskava eesmärk? 

Tegevuskava eesmärk on tagada stabiilne õiguskeskkond, mis vastaks ühiskonna vajadustele ja toetaks ettevõtlust. Samuti on tegevuskava eesmärk tagada majanduskeskkond, mis soodustaks innovaatilisi lahendusi ja investeeringuid. 

Millised on peamised visioonid? 

  • Kui hetkel on e-riigihangete osakaal 70%, siis 2016. aastaks soovitakse täielikult üle minna e-riigihangetele. Seetõttu on tegevuskava üheks eesmärgiks jätkuvalt arendada e-hangete keskkonda, täiendades veelgi selle funktsionaalsusi ja kasutajamugavusi.
     
  • Soovitakse ajakohastada konkurentsiõigust. Eelkõige tuleks konkurentsiõiguses selgemalt piiritleda avalik-õiguslikud ja eraõiguslikud tegevused. Teisisõnu, millal peab sekkuma riik ja millal saab äriühing end kõlvatu konkurentsi eest ise kaitsta.
     
  • Kaalutakse majandusaasta aruande äärmiselt lihtsa variandi kehtestamist mikroettevõtjatele, kes ei kasuta võõrkapitali ning kellel on vaid üks osanik, kes on ise samal ajal ka juhataja (juhatuse liige). Selline äärmiselt lihtne aruandeformaat ei sisaldaks kasumi- ega tegevusaruannet, vaid ainult bilanssi.
     
  • Masinloetavate e-arvete kasutamine peab muutuma üldiseks era- ja avaliku sektori vahelises arvlemises aastaks 2016.
     
  • Soovitakse reformida ühinguõigust. Näiteks on mh kavas parendada ühingu asutamisdokumentide kohta käivat regulatsiooni ning täpsustada juhtorgani liikmete vastutuse küsimust.  
     
  • Plaanitakse luua pankrotivõlgnike register, mis annaks avalikkusele, eelkõige lepingupartneritele vajalikku teavet pankrotivõlgniku kohta.
     
  • Kaubamärgi registreerimine peab olema võimalikult kiire ja kindel.
     
  • Parandada üldiselt õigusloome kvaliteeti, mille üheks meetmeks on huvirühmade, sh ettevõtjate, parem kaasamine.

Keda oodatakse kaasa rääkima? 

Kaasa on oodatud rääkima kõik ettevõtjad, kes soovivad arvamust avaldada, kuidas muuta õiguskeskkond ettevõtjasõbralikumaks.  

Ettevõtjate arvamused tegevuskava kohta on oodatud hiljemalt 24. novembriks e-posti aadressile simoona@koda.ee. Eelkõige on oodatud arvamused selle kohta, kas tegevuskavas kajastatud teemad on Teie hinnangul olulised. Samuti on oodatud ettepanekud, milliseid teemasid peaks tegevuskavas veel kajastama. 

Tegevuskavaga saab lähemalt tutvuda siin.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll