Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul peaks maksejõuetusõiguse muutmisel keskenduma efektiivsemale saneerimismenetlusele, üle tuleks vaadata pankrotihaldurite järelevalve ning luua register käimasolevate maksejõuetusmenetluste kohta.
Ühe peamise murena praeguses õiguses tõi koda välja maksejõuetusmenetluste sagedase raugemise, mis on tihedalt seotud teise maksejõuetusõiguse probleemiga – vahendite puuduse tõttu jääb välja selgitamata maksejõuetuse tekkimise tegelik põhjus, mistõttu pääsevad paljud niinimetatud pankrotimeistrid maksejõuetuse põhjustamisest karistamata, märkis koja jurist Katre Rugo kodulehel.
"Märkisime, et võimetus sellist tegevust ohjata vähendab ettevõtete huvi teha koostööd ning kahjustab ärikeskkonna usaldusväärsust. Probleemsena tõime välja ka maksejõuetusmenetluste pika kestuse ja kulukuse, samuti juhtisime tähelepanu piiriüleste maksejõuetusmenetlustega seonduvale ning haldurite motiveerituse ja tasustamise küsimustele," ütles Rugo.
Samuti soovitab koda kehtestada meetmed saneerimismenetluse efektiivsemaks muutmiseks, et enam ettevõtteid oleks võimalik suunata nii võlgniku kui võlausaldaja jaoks kasulikumasse saneerimismenetlusse. Praktikas on koja hinnangul vajalik muuta toimivaks ärikeelu kohaldamine, kui selleks on tõepoolest alust, et ohjeldada pahatahtlikke pankrotimeistreid.
Samuti aitaks koja hinnangul menetluste tulemuslikkusele kaasa see, kui maksejõuetusega seotud küsimusi lahendaksid selleks spetsialiseerunud kohtunikud. Lisaks märkis kaubandus-tööstuskoda, et revisjoni käigus tuleks üle vaadata pankrotihaldurite järelevalve, kompetentsi ja tasustamisega seotud küsimused ning luua äriregistri juurde operatiivne ja kasutajamugav register, mis kajastaks infot nii siseriiklike kui piiriüleste maksejõuetusmenetluste kohta.
"Kaubanduskoda leiab, et sellised muudatused aitaksid vältida menetluste lõppemist raugemisega ning muuta menetluste läbiviimist nii sisuliselt kui vormiliselt tõhusamaks, parandades seeläbi üldisemalt ettevõtluskeskkonna toimimist," märkis Rugo.
Justiitsministeerium on ette valmistamas Eesti maksejõuetusõiguse revisjoni, mille käigus selgitatakse välja praktikas maksejõuetusõiguses esinevad probleemid ning kehtiva õiguse muutmisvajadus. Ka kaubanduskoda esitas arvamuse selle kohta, millised on peamised kitsaskohad kehtivas õiguses ning kuidas võiks maksejõuetusmenetlusi efektiivsemaks muuta.