Uuest aastast kehtiv ümardamisreegel eeldab kaupmeestelt ettevalmistusi

euro raha sent
Foto: Depositphotos

1. jaanuaril 2025 hakkab kõigis Eesti müügikohtades kehtima ostukorvi lõpphinna ümardamise reegel, mille kohaselt tuleb sularahas tehtud ostu lõpphind ümardada lähima 5 sendini. Muudatuse tegemiseks peavad kaupmehed seadistama oma kassasüsteeme ja majandustarkvara ning olema valmis kliente teavitama.

“Kuigi tänu ümardamisreegli rakendamisele muutub sularahas arveldamine kiiremaks ja mugavamaks ning pikemas vaates vähenevad ka kaupmeeste mündikäitlemiskulud, eeldab see muudatus siiski ühekordset pingutust: kaupmehed peavad kassasüsteeme uuendama ja personali koolitama ning muudatuse tegemise ajal olema samuti valmis muudatust oma klientidele selgitama,” selgitab Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. Tema sõnul on liit juba ka teavitanud ettevalmistuse vajadusest oma liikmeid ja suuremaid Eestis tegutsevaid kassasüsteemioperaatoreid. Peil pani südamele, et kuna iga kaupmehe kohus on valmisolek ise tagada, tuleks oma majandustarkvarapartneriga sel teemal aegsasti ühendust võtta.

Eesti tegutseva tarkvaraettevõtte Nixor tegevjuhi Imre Reinsoni sõnul on ümardamisreeglist tulenev muudatus kassasüsteemides pigem väike. Tõenäoliselt saab enamikku kasutusel olevatest tarkvaradest seadistada ümardusreegleid parameetrite abil. Kui see pole võimalik, on arendusvajadus samuti pigem väike. Kui kaupmehel on olemas tarkvara litsentsileping, tehakse seadusega nõutavaid arendusi tavaliselt lepingu raames. “Kaupmees peaks enda jaoks kindlasti selgeks tegema, kuidas tema äritarkvarapartner muudatuseks valmis on ja kuidas nad vajalike sammudega ühiselt hakkama saavad. Samuti võiks mõelda küsimustele, kuidas käsitleda ümardamisel tekkivat summat finantsarvestuses; kas on tarvis muuta sularaha liigitust ja jaotust kassasahtlis ning mida vastavad klienditeenindajad ja kassiirid klientidele, kellele see muudatus üllatusena tuleb,” rääkis Reinson.

Peale kassasüsteemides ja majandustarkvaras muudatuste tegemise tuleb kaupmeestel hoolitseda selle eest, et info ümardamisreegli kohta oleks hästi nähtavas kohas näiteks müügikoha seinal, ekraanil või kassas kuvatava teatena. Oluline on, et kauba või teenuse eest tasutav ümardatud lõpphind oleks sularahas maksvale kliendile nähtav nii, et see eristuks kauba müügihinnast ja ühikuhinnast ning teenuse lõpphinnast.

Varem on ümardamisreegli kehtestanud veel kuus euroala riiki. Lähimas neist, Soomes, on muudatusega kohaneda tulnud ka Prisma Peremarketil, kes tegutseb Eesti turulgi. Prisma Eesti maajuhi Teemu Kilpiä sõnul on ümardamisreegli kasutamine Soomes harjumuspärane nii klientide kui ka kassiiride jaoks ning teeb kassas arveldamise kiiremaks ja lihtsamaks. Samas on tema sõnul mõistlik juba praegu ettevalmistustega pihta hakata, et ostukorvi hinna ümardamiseks aegsasti valmis olla ja et üleminek oleks sujuv.

Mida 1- ja 2sendiste ümardamisreegel tähendab?

2025. aastal tuleb seaduse kohaselt hakata müügikohtades rakendama 1- ja 2sendiste ümardamisreeglit, mis tähendab seda, et kui klient tasub sularahas, siis ümardatakse ostukorvi lõpphind matemaatiliselt lähima 5 sendini. Vahetusrahana 1- ja 2sendiseid enam tagasi ei anta. Ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ja selline summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole.

Näide: kui kauba hind on 3,76 eurot, siis kassas sularahaga maksmisel tuleb lõpphinnaks 3,75 eurot, kuid muu maksevahendiga (nt pangakaardiga) makstes on lõpphinnaks endiselt 3,76 eurot, nagu on kauba avaldatud hind. Kui kauba hind on 3,78 eurot, tuleks kassas sularahaga maksta lõpphinnana 3,80 eurot.

Ümardamine ei mõjuta 1- ja 2sendiste kehtivust. Kui ostja soovib nendega maksta, võtab pood need vastu ja seda muuta pole plaanis. Vahetusrahana saab aga uuest aastast tagasi ainult 5sendiseid ja suuremaid münte.

Ümardamine toimub ainult sularahaga tasumisel ja ümardatakse kogu ostukorvi lõppsummat, mitte iga toote või teenuse hinda eraldi. Kaardiga makstes ei muutu mitte midagi. Makseviisi valib alati ostja ja kaupmehel pole õigust üht või teist makseviisi välistada. Veebipoodides makstakse elektrooniliselt ja seal hindu ei ümardata.

Ümardamine ei mõjuta poodide hinnastamispoliitikat – kauplused saavad endiselt kehtestada mistahes hinna, olgu selleks siis 9,99 või 2,21 eurot.

Loe lisaks: Uuest aastast hakatakse sularahaga maksmisel ostu lõppsummat ümardama.

Allikas:  Eesti Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll