Erametsaliit soovib erametsaomanikele kuni 60-protsendilist tulumaksuvabastust raiutud metsa müügist teenitud tulule, kirjutab Postimees.
Viimastel aastatel on suurenenud juriidilistele isikutele kuuluva metsa hulk ja vähenenud erametsaomanike osakaal. Üheks põhjuseks on senine maksukorraldus, kus metsamaterjali müügist teenitud tuludelt tuleb maksta 20-protsendilist tulumaksu, aga maa võõrandamisel tulumaksukohustust ei teki, ütles MTÜ Ühinenud Metsaomanikud juhtaja Kadri-Aija Viik lehele.
Erametsaliidu juhatuse esimehe Mikk Langi sõnul on metsaomanikud esitanud valitsusele maksumuudatuse ettepaneku, mis suurendaks metsaomanike huvi metsamaad põlvest põlve majandada ja seda mitte ära müüa.
“Metsatulu maksustataks õiglaselt, kui oleks protsendipõhine mahaarvamine müügitulust. Sõltuvalt majandamise viisist: metsamaterjali müügist 60 protsenti ja raieõiguse müügist 25 protsenti,” lisas Link.
Näiteks kui omanik müüb kahelt hektarilt raiutud 500 tihumeetrit metsa keskmise hinnaga 40 eurot tihumeetrilt, siis on tema müügitulu raieaastal 20 000 eurot. Metsaomanik tohiks sellest maha arvata 60 protsenti ehk 12 000 eurot. Seega läheks maksustamisele 8000 eurot tulu metsa müügist. Sellelt maksaks omanik tulumaksu 1600 eurot ehk 20 protsenti. Nii langeks tema maksukoormus kokkuvõttes 8 protsendile.
Link märkis, et raieõiguse või metsamaterjali müük on ainuke metsamajandamise osa, kus tekib tulu. “Ülejäänud aastad on ainult kulu: metsauuenduse ja hoolduse kulu, teede ja kraavide hoolduskulu ja igal aastal maamaks,” sõnas Link.
Tema hinnangul oleks tulust protsendipõhine mahaarvamine õiglane, sest võtaks arvesse omaniku pikaajalisi kulusid. Arvestuslikku mahaarvamist kasutatakse Eestis praegu üüritulult ja Lätis metsatulult.