Riigikogu otsustas täna kaotada ettevõtjate kohustuse pidada firmaautode puhul sõidupäevikuid. Selle asemel kehtestatakse kilovatipõhine erisoodustuse hinna arvutamise kord.
Need muudatused lihtsustavad Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul oluliselt paljude ettevõtjate igapäevast arvepidamist ning muudavad erisoodustuse hinna arvutamise ka läbipaistvamaks.
Uue korra järgi maksustatakse kuni viie aasta vanused autod erisoodustuse hinnaga 1,96 eurot kilovati kohta ja vanemaid autosid 1,47 eurot kilovati kohta. Sellist hinnastamise erinevust põhjendatakse uute autode väärtuse kiire kahanemisega ning vanemate autode kallimate ülalpidamiskuludega.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda näeb erisoodustuse hinna määramise aluste rakendamisel siiski probleeme. Näiteks muutub kilovati hinnamäärade juures tänane erisoodustuse maksimaalne hind tulevikus sisuliselt erisoodustuse keskmiseks hinnaks. Uue hinnastamise korra järgi kujuneb 1,96-eurose kilovatihinna puhul kuni viie aasta vanuse ja keskmise ehk 114-kilovatise võimsusega sõiduki erisoodustuse hinnaks 223,44 eurot ning 130-kilovatise sõiduki hinnaks 254,8 eurot. Tänane maksimaalne erisoodustuse hind on 256 eurot, mis rakendub maksimaalsena üksnes siis, kui töö- ja erasõitude kohta ei peeta sõidupäevikut.
Eelnõu väljatöötamise ajal tegi kaubanduskoda korduvalt ettepaneku kehtestada nii vanadele kui uutele autodele üks ja sama erisoodustuse/kilovati hind, mis võiks jääda vahemikku 1,5-1,6 eurot kilovati kohta. Paraku see ettepanek seadusesse ei jõudnud.
Lisaks jääb seaduse järgi erisoodustuse maksimaalne hind muutumatuks 130-kilovatise võimsusega sõidukite puhul, mis on aga tõsi üksnes nende sõidukite puhul, mille maksustamine on seni toimunud maksimummäära ehk 256 euro alusel. Juhul kui 130-kilovatise sõiduki kohta on seni peetud sõidupäevikut ja erisoodustuse hind on olnud madalam kui 256 eurot, tähendab kavandatav kilovati hinnamäär sellise sõiduki puhul erisoodustuse hinna tõusu.
Kokkuvõttes on sõidupäevikute kaotamine ja erisoodustuse hinna arvestamise lihtsustamine positiivne muudatus, millest ettevõtjad pigem võidavad kui kaotavad.
Muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2018.
Vastu võetud seaduseelnõuga saab tutvuda siin.
Loe ka artiklit: Sõiduautode ERI, mis on muutumas 1. jaanuarist 2018?