Eesti Panga teatel viitavad augusti tarbijahinnaandmed, et juulis toimunud käibemaksumäära tõus kanti hüviste letihindadesse üle ainult osaliselt.
Seega võttis osa ettevõtteid maksumäära tõusu enda kanda ja leidis võimalusi hindu alandada.
"Nii näiteks on riided ja jalanõud odavnenud kahe kuuga 0,4 protsendi võrra. Maksumuudatusest ajendatud hinnatõus oli siiski märgatav nõrgema konkurentsiga tegevusaladel, nagu näiteks kommunaalteenused," seisab Eesti Panga esmaspäevases teates.
Keskpanga hinnangul tuleb siiski arvesse võtta seda, et hooajaliste tegurite tõttu on augustile iseloomulik pigem hindade langus kui hindade tõus ning ka sel aastal odavnesid toiduained kuises võrdluses.
Keskpanga teatel hoiavad vähenenud sissetulekud nõudluskeskkonna jätkuvalt nõrgana, mistõttu on paljudes ettevõtetes tootmisvõimsused alakasutatud.
"Teise kvartali seisuga olid ettevõtete laovarud küll tublisti vähenenud, kuid on viimase aasta madalaid müügimahtusid arvesse võttes endiselt kõrged. Seega kestab hindade alanemissurve, olles tugevam nendes valdkondades, mis toodavad mittetarbekaupasid," seisab teates.
Statistikaameti andmeil ei muutunud tarbijahinnad augustis võrreldes juuliga. Eesti hinnatase langes augustis aastaga 0,9 protsendi võrra, mis on pisut enam kui esialgsetel andmetel 0,2-protsendine hinnataseme langus euroalal.
Statistikaameti teatel on võrreldes eelmise aasta sama kuuga tarbijahinnaindeks olnud languses alates tänavu maist.
Augustis olid kaubad eelmise aasta augustiga võrreldes 2,6 protsenti odavamad ja teenused 2,4 protsenti kallimad. Samas olid toidukaubad 2,5 protsenti ja tööstuskaubad 2,6 protsenti odavamad.