Saabuvate jõulupühade valguses tuletab maksu- ja tolliamet meelde, et kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvad saadetised tuleb deklareerida. See puudutab nii eraisikult eraisikule tasuta ehk kingitusena saadetud pakke kui ka e-poodidest tellitud saadetisi.
“Saabuvate jõulupühadega seoses on suurenenud ka pakkide arv, mis jõuavad meile väljastpoolt Euroopa Liitu, näiteks Suurbritanniast. Selleks, et kõik kingitused kenasti oma adressaadini jõuaksid ja deklareerimise kohustus ei tuleks halva üllatusena, tasub meelde tuletada mõned reegleid,” räägib maksu- ja tolliameti tolliosakonna teenusejuht Kaari Lainevool.
Käibemaksu arvestatakse kauba maksumuselt ja saatekuludelt ning seda saab tasuda deklareerimise keskkonnast väljumata pangalingi kaudu. Endiselt saab deklareerimiseks kasutada ka posti-, kullerettevõtte või tolliagentuuri teenust.
Käibemaksust on vabastatud kingitused väärtusega kuni 45 eurot. Oluline on meeles pidada, et kingituseks loetakse ainult eraisikult eraisikule saadetud pakki, mitte veebipoest tellitud või sealt tasuta saadud kaupa.
“Näiteks, kui tuttav saadab teile kolmandast riigist kingitusena 20-eurose paki, mille saatmiskulu on 4 eurot, siis tuleb see deklareerida, kuid käibemaksu sellelt tasuma ei pea. Kui aga sellise paki väärtus on 50 eurot (ja saatmiskulu 4 eurot), siis tuleb lisaks deklareerimisele tasuda 54 eurolt ka käibemaks ehk 10,8 eurot,” selgitab Lainevool.
Kõik üle 150-eurosed pakid maksustatakse lisaks käibemaksule ka tollimaksuga ning seda olenemata sellest, kas kaup on tellitud Euroopa Liidust või Euroopa Liidu välisest e-poest. Kõige mugavam on saadetist deklareerida elektroonselt e-MTAs. Deklaratsiooni esitamiseks on vaja kullerfirmalt või Omnivalt saadud kauba saabumise teatist ja kahte viitenumbrit:
- eelneva dokumendi viitenumber ja
- transpordidokumendi number (Tracking number).
Lisaks on vaja kauba väärtust tõendavat dokumenti (arve, maksekorraldus, tellimus, saatedokumendid).
Samuti peaks teadma, et teatud kaupade saatmine Eestisse on keelatud ning teatud kaupade saatmisele Eestisse on kehtestatud koguselised piirangud, eriloa nõue või embargo, tulenevalt sanktsioonidest Venemaa suunal.
“Sanktsioneeritud kaupade liikumine on tolli terava tähelepanu all. Levinud kingitused nagu näiteks hommikumantel või dušigeel, mida pakkides seni leida võis, on hetkel kõik keelatud kaupade nimekirjas ja seega targem on neid mitte Venemaale saata või sealt tellida,” lisas Lainevool.