Maksu- ja Tolliamet tuvastas 2008. aastal läbi viidud kontrollitegevuste tulemusel, et isikud jätsid deklareerimata ja tasumata makse kokku 730 miljoni krooni ulatuses. Vabatahtlikult, ilma maksuotsuseta, parandasid kontrollitavad isikud maksudeklaratsioone üle 70 protsendil juhtudest.
Tööhõive osas näitavad andmed, et alates 2008. aasta märtsist on vähenenud töötajate arv, samuti on selge trend tegutsevate ettevõtete lõpetamise osas.
Palgagruppide analüüs näitab, et palkade kasv on pidurdunud. Kõige enam, üle 38 protsendi võrreldes 2007. aastaga on suurennud palgagrupp, kus isikud teenivad 20 000 – 30 000 krooni kuus. Kõige rohkem isikuid, kokku 159 076 inimest, jääb palgagruppi 8000 – 12 000 krooni, see moodustab 22, 65 protsenti kõikidest töötajatest.
2008. aasta kokkuvõttena võib öelda, et suuremad rikkumised on käibemaksu vallas s.o fiktiivsete arvete kasutamine ning pettused sotsiaal-ja tulumaksuga, seda eelkõige ümbrikupalkade maksmise näol. "Läbi oma tegevuse soovib maksuhaldur tagada olukorra, kus kliente ei võideta ebaausa konkurentsi teel," ütles kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe.
Samuti tõdes Egon Veermäe, et ameti riskianalüüs on heal tasemel. " Ligi 83-l protsendil juhtudes tuvastas reaalne maksukontrolli sama riski, mille tõi esile ka riskianalüüs," lisas Veermäe.
Fiktiivsete arvete kasutajate kontrollide tulemusel tuvastas amet eelmisel aastal 16 arveveskit, mille teenuseid kasutas ligi 600 ettevõtet ja eraisikut. Fiktiivsete arvete kasutajatele tuvastas amet kontrollitegevuse tulemusel tasumata makse summas üle 125 miljoni krooni. Tegevust fiktiivsete arvete kasutajate tuvastamiseks jätkab amet ka käesoleval aastal.
Ümbrikupalga vastases tegevuses saatis amet eelmisel aastal välja 1000 märgukirja ettevõtjatele, kelle osas riskianalüüs oli tuvastanud võimaliku ümbrikupalga maksmise riski. Märgukirjade tulemusel parandas oma käitumist üle 43 protsendi ettevõtjatest, riigieelarvesse laekus tänu sellele täiendavalt ligi 60 miljonit krooni.
Kokku viis amet 2008. aastal läbi 103 ümbrikupalga kontrolli ning lõpetas 91 ümbrikupalga juhtumi kontrolli. Selle tulemusena esitati parandusdeklaratsioone ning määrati täiendavaid makse kogusummas ligi 20 miljonit krooni. Ümbrikupalga vastane võitlus on ameti prioriteetne valdkond ka käesoleval aastal.
Kuna äritegevus koondub järjest enam suurematesse kaubanduskeskustesse planeerib Maksu- ja Tolliamet oma kontrollitegevuses käesoleval aastal pöörata suuremat tähelepanu ka kaubanduskeskustes tegutsevate äriühingute majandustegevusele.
Maksu- ja Tolliameti üheks prioriteetseks kontrollivaldkonnaks 2009. aastal on ka transpordisektor, sh taksonduse, samuti reisijate ja sõitjate vedude kontroll.