Maksu- ja Tolliamet on suurendanud tähelepanu sektoritele, kus liigub sularaha. Esialgsed tulemused näitavad rikkumisi käibemaksuarvestuses, tuvastatud on suurel hulgal ümbrikupalga maksmise juhtumeid ning üle 20 isiku, kes saavad töötuskindlustushüvitist, kuid töötavad samal ajal mitteametlikult. Sellesuunalise töö tulemusena on MTA novembri jooksul alustanud üle 150 kontrolli.
Parklate kontrollimisel selgus, et 60 protsendil äriühingutest töötab ettevõttes reaalselt rohkem töötajaid, kui maksuhaldurile deklareeritakse. Valdavalt on ametlikult tööl kaks, tegelikult aga neli inimest. Tuvastati juhtum, kus ettevõttes oli deklareeritud seitse töötajat, palka maksti neist neljale. Kontrollimisel selgus, et äriühingus töötab 20 inimest.
Enamikes kohtades toimub arveldamine sularahas ning esialgse hinnangu kohaselt varjati käivet ligikaudu poole ulatuses.
Kontrollide käigus tuvastati 24 isikut, kes on töötukassas arvele võetud, kuid töötavad samal ajal mitteametlikult. On ka juhtumeid, kus isik on samas ettevõttes eelnevalt tööl olnud ning on sealt koondatud ja töötuna arvele võetud, kuid saades töötukassast hüvitist, töötab tegelikult ettevõttes edasi, mida maksuhaldurile enam deklareeritud ei ole. Kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe sõnul on antud juhul tegemist väga alatu pettusega – riiki petetakse kahekordselt, esiteks küsitakse töötukassast raha, mida ausad maksumaksjad on sinna tasunud ja seejärel jäetakse maksud tasumata. Maksuhaldur ja töötukassa vahetavad antud juhtumite puhul informatsiooni ning töötukassal on võimalik võtta kasutusele omapoolsed meetmed, sh nõuda tagasi alusetult saadud hüvitis.
Novembrikuus on Maksu- ja Tolliamet kontrollinud lõbustusasutusi, parklaid, autoremondi- ja rehvitöökodasid, toitlustusasutusi ning jaemüügi ja ehitusega tegelevaid ettevõtteid.
Selle aasta kolme kvartali jooksul toimunud kontrollitegevuste tulemusel tuvastas amet deklareerimata ja tasumata makse kokku 857 miljoni krooni ulatuses.