Aprillis laekus maksu- ja tolliameti andmetel riigieelarvesse maksutulu 340,4 miljonit eurot, nelja kuu kokkuvõttes on ootuspäraselt kogutud 1,3 miljardit eurot ehk 30,4 protsenti 2011. aasta eelarves planeeritust.
Aasta esimese nelja kuuga on makse tasutud 4,8 protsenti rohkem kui eelmise aasta sama ajaga ning 7,6 protsenti rohkem kui 2009. aastal, teatas rahandusministeerium.
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et aprilli maksulaekumised olid väga head.
Sotsiaalmaksu laekus aprillis 143,3 miljonit eurot, nelja kuuga on täidetud 33,3 protsenti eelarves kavandatust. Võrreldes eelmise aasta aprilliga kasvas sotsiaalmaksu laekumine 7,3 miljoni euro võrra ehk 5,3 protsenti. Palga väljamaksete maht märtsis kasvas ning samuti suurenes deklaratsioonidel näidatud töötajate arv.
Füüsilise isiku tulumaksu laekumiste saldo oli aprillis positiivne 3,6 miljoni euroga vaatamata jätkuvatele maksu- ja tolliameti tehtavatele tulumaksutagastustele. Aprillis tagastas amet 20,9 miljonit eurot, kokku on sel aastal tagastatud 96 miljonit eurot. Kohalikele omavalitsustele laekus füüsilise isiku tulumaksu 49,9 miljonit eurot, mis on neli protsenti enam kui eelmise aasta samal perioodil.
Juriidilise isiku tulumaksu tasuti aprillis 13,4 miljonit eurot, mis on 21,2 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Nelja kuuga on täidetud 20 protsenti eelarves planeeritust. Jaotatud kasumilt laekus aprillis tulumaksu 9,6 miljonit eurot ning erisoodustustelt 1,8 miljonit eurot. Järgnevatel kuudel on tavapäraselt oodata laekumistasemete märgatavat kasvu.
Käibemaksu laekus aprillis 107,4 miljonit eurot ja eelarves kavandatust on täidetud 31,7 protsenti. Võrreldes eelmise aasta aprilliga kogunes käibemaksu 2,3 protsenti vähem, samas deklareeritud käibed kasvasid 8,6 protsenti. Laekumise vähenemine tulenes tagastuste tavapärasest suuremast tasemest. Deklareeritud käivete kasv oli kiireim mootorsõidukite müügi ning eksportivate ettevõtete sektoris.
Aktsiise tasuti nelja kuuga kokku 226,2 miljonit eurot, mis on 32,1 protsenti eelarves planeeritust. Võrreldes eelmise aasta esimese nelja kuuga vähenes aktsiiside laekumine 4,1 protsenti seoses 2010. aasta aktsiisitõusudele eelnenud varude soetamisega. Tubaka- ja kütuseaktsiisi kogunes vastavalt 18 ja neli protsenti vähem kui mullu sama ajaga ning alkoholiaktsiisi neli protsenti rohkem.
Alkoholiaktsiisi tasuti aprillis 14 miljonit eurot ning nelja kuuga on eelarvest täidetud 30,7 protsenti.
Tubakaaktsiisi on nelja kuuga laekunud 43,2 miljonit eurot ehk 31,3 protsenti eelarvesse planeeritust. Kui selle aasta veebruaris ja märtsis oli tubakaaktsiisi laekumine madal seoses 2010. aasta lõpus toimunud tubakatoodete varumisega, siis aprillis taastus tavapärane laekumiste tase, ulatudes 14,4 miljoni euroni.
Kütuseaktsiisi tasuti aprillis 30,9 miljonit eurot ning eelarvest on täidetud 32,2 protsenti. Jätkuvalt on laekumine suurenemas diislikütuselt ning erimärgistatud diislilt, mis viitab positiivsetele arengutele ettevõtlussektoris. Deklareeritud bensiinikogused on võrreldes eelnevate aastatega siiski madalamad, kuid võrreldes märtsiga on ka need kasvanud.
Ettemaksukonto muutus suurendas aprillis laekunud maksusummasid 5,3 miljoni euro võrra. Ettemaksukonto positiivne muutus viitab, et aprillis tehti uusi ettemakseid rohkem kui varasemaid ettemakseid ära kasutati.
Valitsus sai neljapäevasel kabinetinõupidamisel ülevaate riigieelarve tulude laekumisest ja kulude tegemisest aasta esimese kolme kuu seisuga.
Rahandusministeeriumi andmetel laekus kolme kuuga riigieelarvesse tulusid 1,5 miljardit eurot ehk 26,7 protsenti planeeritust. Kulusid tehti samuti 1,5 miljardit eurot, mis on 24,8 protsenti eelarves kavandatust. Selle aasta kahe kuu valitsussektori eelarvepositsioon oli riigi raamatupidamise esialgsetel andmetel defitsiidis 0,4 protsendiga sisemajanduse koguproduktist.
Märtsi lõpu seisuga on eelarve täitunud ootuspäraselt. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on tulusid laekunud kolme kuuga 18,2 protsenti rohkem, mis on mõjutatud eelkõige heitmekvootide suuremast müügitulust. Kulude 14,7-protsendilist kasvu võrreldes aastatagusega põhjustas peamiselt heitmekvootide müügist laekunud tulu ministeeriumidevaheline ülekandmine.