Õiguskantsler Indrek Tederi hinnangul oleks käibemaksumäära muutumisest pidanud ette teatama vähemalt paar-kolm kuud.
"Pragmaatika ei tohi tulla põhiseadusest ettepoole," kommenteeris Teder kiiret maksumuudatust neljapäeval toimunud pressikonverentsil.
Õiguskantsleri sõnul peab majanduskriisi ajal eriti hoolikalt jälgima põhiseaduse täitmist, sest majanduskriisist veel hullem oleks põhiseaduslik kriis.
Teder ütles ajakirjanikele, et kui maksumuudatusest oleks kaks kuud ette teatatud, siis poleks ta seda vaidlustama hakanud.
Õiguskantsler tõi näiteks Saksamaa, kus teatati käibemaksumäära kerkimisest ette pool aastat, kuid lisas, et tegemist ei ole siduva näitega.
Kui riigikogu 20 päeva jooksul Tederi ettepanekule ei reageeri, lubas Teder pöörduda riigikohtu poole.
"Kui teed suure vea, siis on seda raske pärast klaarida," märkis õiguskantsler. Võimalike variantidena põhiseadusliku vastuolu lahendamiseks nägi ta üleminekuaja kehtestamist, tagasiulatuvaid muudatusi või hüvitiste maksmist.
Teder rõhutas, et õiguskantsleri büroo tegutses antud juhtumi läbivaatamisel erakordselt kiirest ning kuna käibemaksumäära tõstmise idee ei saanud alguse valitsusest, vaid anti otse riigikogu saali, siis ei olnud kantsleril võimalust varem reageerida.
Lisaks kritiseeris Teder selle aasta riigieelarve koostamist. Tema hinnangul ei tehtud eelmisel aastal toimunud eelarve kokkupanemisel piisavalt analüüse ning maksumäära tõstmist oleks võinud juba varem kaaluda.
Õiguskantsleri neljapäevase avalduse põhjal on juulis toimunud käibemaksutõus ebapiisava etteteatamisaja tõttu põhiseadusevastane, sest ei jäta maksukohustuslastele piisavalt aega käibemaksutõusust tulenevate ümberkorralduste tegemiseks.
Teder saatis riigikokku ettepaneku, milles palub tänavuse teise lisaeelarvega seonduva seaduse sätted viia põhiseadusega kooskõlla.