Seoses läheneva käibedeklaratsiooni ja selle lisa esitamisega palub maksu- ja tolliamet (MTA) pöörata tähelepanu tehinguinfo vormi täitmise õigsusele ning hoolsusnõuetele tehingupartneri valikul.
MTA kontrolliosakonna juhataja Jaanus Värgi sõnul tuleb käibemaksu tagastusnõuete kontrollimisel ette juhuseid, kus tehingupartnerid deklareerivad käibe erinevatesse perioodidesse. “Deklareerimisel tuleb aga meeles pidada, et käive ei teki arve väljastamisest. Oluline on kauba/teenuse või raha liikumine. Kui arve väljastatakse näiteks aprillis, aga kaup või raha vahetavad omanikku mais, siis tuleb müüjal käive samuti mais deklareerida ja ka ostjal tekib õigus sisendkäibemaksu deklareerimiseks alles mais,” selgitas Värk.
“Käivete erinevatesse perioodidesse deklareerimine võib aga mõjutada käibemaksu tagastusnõude kiiret menetlemist, kuna puudub vajalik info tehingu toimumise kohta teiselt osapoolelt,” lisas Värk.
Taoliste olukordade vältimiseks tasub kindlasti täita kõiki ettevõtluses ettenähtud hoolsusnõudeid ning arvestada muude tavapäratute asjaoludega. Ettevõtjate abistamiseks on maksuhaldur koostanud konkreetsed juhised, mis aitavad tuvastada võimalikke ohumärke.
Valdavale osale (ca 95 protsendile) ettevõtjatele on käibemaksutagastus jätkuvalt kiire ehk otsus tagastamise kohta tehakse kuni viie tööpäevaga. “Tunnustame neid ettevõtjaid, kes on uue süsteemiga juba täielikult kohanenud ja aidanud sellega vähendada varimajanduse osakaalu,” märkis Värk.
Veel soovitusi käibedeklaratsiooni täitmisel:
|