Töötajatele laenu andmine ettevõtja jaoks odavam

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töötajatele laenu andmisel pidi tööandja 2008. aasta algusest kuni selle aasta aprillikuuni rakendama vähemalt 5protsendilist intressi, et vältida erisoodustuse maksukohustuste tekkimist. Rahandusminister kinnitas alates 2009. aasta 1. aprillist vastavaks intressi alammääraks 3 protsenti (sama määra rakendati ka kuni 2008. aastani).

Intressi alammäära langetamine oli tingitud tulumaksuseaduse sättest, mille kohaselt ei tohtinud intressi alammäär olla kõrgem kui kahekordne Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimise operatsioonidele kohaldatav intressimäär.

Nimetatud määr on muutunud ning seetõttu tuli erisoodustusmaksude aluseks olevat intressimäära samamoodi muuta.

Kui praegu antakse töötajale laen näiteks 2protsendilise intressiga, tuleb erisoodustusmaksud maksta tekkivalt erinevuselt, so 1 protsendilt.

Tasuda tuleb tulumaks määras 21/79 ja sotsiaalmaks määras 33%. Viimast maksu tuleb tasuda ka tulumaksu summalt. Järelikult kui erinevus on näiteks 100 krooni, tuleb tasuda tulumaks summas 27 krooni ja sotsiaalmaks 42 krooni.

Arvestades sellega, et pankadest on viimasel ajal laenu saamine keerulisem kui varasematel aegadel, siis on võimalik tööandjatel anda töötajatele vajadusel laenu ning on tervitatav, et erisoodustusmaksude kohustuse tekkimise vältimiseks makstavat intressimäära alandati.

Originaalartikkel

Loe ka artiklit: 
Alates 1. aprillist langeb erisoodustuse arvutamise aluseks olev laenuintressi alammäär

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll