Alla poole ettevõtetest esitas EKOMARi tähtajaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänavu hajutas Statistikaamet esimest korda ettevõtte kompleksse majandusaasta aruande (EKOMAR) esitamise tähtaegu ja sõltuvalt ettevõtte tegevusalast jäi see vahemikku 1.-8. juulini. Ligi 8000 aruandekohustusega ettevõttest esitas EKOMARi tähtajaks 44%.

Statistikaamet otsustas edasi minna kavaga, mille alusel hakkavad nad käesolevast aastast rakendama 300 euro suurust sunniraha nende ettevõtete suhtes, kes ei esita peale korduvaid meeldetuletusi ettevõtte kompleksset majandusaasta aruannet (EKOMAR).

"Tahan tänada kõiki ettevõtteid, kes EKOMARi tähtajaks esitasid," märkis Statistikaameti peadirektor Andres Oopkaup. "Statistikaameti ülesanne on pakkuda Eesti kohta usaldusväärset ja objektiivset infot," sõnas ta. "Mida täpsemalt andmekogumine lõpeb, seda kiiremini saab alata andmetöötlus ja statistika analüüs ning seda kiiremini on otsustajate käes info faktipõhiste otsuste tegemiseks," selgitas Oopkaup. "Andmete järelkorje tõstab EKOMARi laekumisprotsendi 70%-ni, ent on aja- ja ressursimahukas nii andmeesitajale kui ka -kogujale," märkis Oopkaup.

"Loodan, et ettevõtete jaoks jäi kõlama, et Statistikaameti eesmärk on andmed õige ajal statistika tegemiseks kätte saada ja laekumise parandamise meetmete seas on sunniraha rakendamine viimane võimalus, mida väga äärmuslikul juhul kasutame," selgitas Oopkaup 6. juulil toimunud kohtumisel ettevõtete esindajatega. "Olgu rõhutatud, et kui asi tõesti sunniraha määramiseni jõuab, siis Statistikaamet sunnirahaks makstud summast endale midagi ei saa, vaid see läheb riigieelarvesse ning seega pole sunniraha Statistikaameti jaoks tuluallikas," märkis ta.

EKOMARi küsimustiku puhul võidakse sunniraha määrata alles pärast seda, kui peale korduvaid meeldetuletusi (kolm ja seitse päeva pärast esitamise tähtaega), Statistikaameti peadirektori telefonikõnet ja tähtaja pikendamist pole andmeid siiski esitatud. "Kui ettevõtjal on olulised takistused, miks ta ei saa tähtajaks andmeid esitada, siis oleme alati mõlemale poolele sobiva uue tähtaja kokku leppinud," selgitas Oopkaup.
 

EKOMARi laekumine, 2016

Ettevõtte tegevusala Küsimustik Esitamis-tähtaeg Aruande-
kohustusega ettevõtete arv
Tähtajaks laekumine,
%
Teimimine ja analüüs EKOMAR M712S 1. juuli 30 30
Reklaamindus EKOMAR M731s 1. juuli 119 33
Tööstus, energeetika ja veevarustus EKOMAR B-E s 4. juuli 1 670 45
Jaekaubandus EKOMAR G47s 5. juuli 668 42
Tarkvara kirjastamine ja arvutiteenused EKOMAR J62s 5. juuli 235 47
Postiteenus, majutus ja toitlustus, haridus, veterinaaria, tervishoid, meelelahutus EKOMAR IH53P-Q 5. juuli 960 41
Hulgikaubandus EKOMAR G46s 6. juuli 793 47
Transport EKOMAR H49s 6. juuli 400 43
Ehitus EKOMAR F41s 7. juuli 877 39
Mootorsõidukite hulgi- ja jaemüük ning remont EKOMAR G45s 7. juuli 252 43
Turu-uuringud EKOMAR M732S 7. juuli 14 64
Arhitekti- ja inseneritegevused EKOMAR M711S 7. juuli 115 46
Tööhõive EKOMAR N78s 7. juuli 112 36
Laondus, kirjastamine, ringhääling, elektrooniline side, kinnisvaraalane tegevus, kutse- ja teadustegevus, haldustegevus, muu teenindus EKOMAR H52_Ns 8. juuli 1 701 46
KOKKU 7 946 44

 

Ettevõtjate esindusorganisatsioonid ja ka rahandusministeerium ei ole varasemalt sunniraha rakendamist toetanud. "Sunniraha rakendamise asemel tuleb otsida võimalusi, kuidas statistika esitamine ettevõtja jaoks lihtsamaks teha," märkis rahandusminister Sven Sester.

Statistikaamet kohtus möödunud nädalal ettevõtjate esindajatega arutamaks sunniraha rakendamise teemat. Amet lubas peale kohtumist otsustada, kas minna sunniraha rakendamise plaaniga edasi või mitte.

Andmete esitamata jätmise või valeandmete esitamise korral on riikliku statistika tegijal seadusest tulenev õigus teha andmete esitamata jätjale või moonutatud andmete esitajale ettekirjutus rikkumise kõrvaldamiseks. Ettekirjutuse täitmata jätmise korral võib riikliku statistika tegija kohaldada sunniraha asendustäitmise ja sunniraha seadusega sätestatud korras. Sunniraha ülemmäär on 2000 eurot.

Allikas:  Statistikaamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll