Lastehoid töökohal säästab närve ja loob turvatunnet

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töötajate meelest on unistuste tööandja üheks omaduseks ka see, kui ta pakub töökohal võimalust lastehoiuks, selgub Äripäeva unistuste tööandja konkursilt. Et väikeste vanemad ei peaks tööle naastes nii palju muretsema. Kui vaadata USAsse, siis erinevatel andmetel pakuvad seal töötajatele laste päevahoidu 4-9 protsenti ettevõtetest, nende seas hästi tuntud firmad nagu Home Depot, Boeing, Google ja teised. Äriajakirja "Fortune" 100 parima tööandja edetabeli ettevõtetest pakuvad lastehoidu ligikaudu veerand.

Eestiski on ettevõtetes lastetubasid, kus vanematega tööle kaasa tulnud lapsed saavad mänguasjade seltsis aega veeta, kuni ema või isa oma asju ajab. On tube, kuhu saab lapse jätta mõneks tunniks või päevaks, on ka selliseid lastehoide, kuhu saab lapse panna nagu "päris lasteaeda". Kuigi lastetuba on mõtet luua ikkagi ettevõttes, kus töötajatel on lapsi, siis ühel hetkel võib lastehoid töökohal mõjutada töötaja valikuid märgatavalt.

"Mul oli konkreetselt üks lapsevanem, kes ütles, et tal oli kaks tööpakkumist ja ta otsustas siia tööle tulla, kuna talle pakuti võimalust laps kohe lastehoidu panna," ütleb Karu Nuti lastehoiu juhataja ja omanik, praegu väikese pojaga lapsehoolduspuhkusel, Anna Sinani. Kaks lasteaiarühma Karu Nuti kaheksast asuvad Swedbanki pangamajas ning sinna saavad oma väikesed pooleteist kuni kolmeaastased viia pangatöötajatest emad-isad. Sõimerühma kohtade leidmisega linnas on kõige keerulisem, aga emad-isad tahavad tööle tulla.

"Inimene on tervik," ütleb Swedbanki töötervishoiu ja -ohutuse valdkonna juht Katrin Meos, rääkides sellest, mis kasu annab tööandjale see, kui töötajale lastehoiuvõimalust pakkuda. "Kui tal on mingi mure, siis tuleb see mure talle tööle kaasa. Kui ta on sellest murest vaba, saab ta tööle pühenduda. Nii et selline toetamine on väga oluline." Mõte oli anda inimestele võimalus soovi korral kasvõi osalise ajaga tööl käia.

"Kokkuvõttes on see väiksem ajakulu, närvikulu ja suurem turvatunne," ütleb Anna Sinani. "Kui tunned, et sinu mured ei ole tööandjale ükskõik, siis oled ka ise tööandjale lojaalsem. Näiteks, kui tuleb noor ema pärast lapsepuhkust tööle, ta on pinges ja mures. Kui ta paneb lapse lastehoidu või lasteaeda, siis kohanemisprotsess võtab keskmiselt kuu aega. Peres on siis õhkkond närvilisem, laps nutab, ema on närviline, uued kohustused, uus elurütm. Kui asjad on korraldatud nii, et nad lähevad koos tööle ja koos koju, siis on vanem rahulikum. Ma loodan, et vanem saab siis ka tööasjadega paremini hakkama. Vanem teab, et ta saab iga hetk, kui vaja, alla tulla ja last aidata."

Pank korraldas konkursi lastehoiu pakkuja leidmiseks kaks aastat tagasi. "Olime ise algul hästi tagasihoidlikud, et vaatame, mis sealt välja tuleb. Aga nõudlus oli suur ja tegime ka kohe teise rühma," märgib Sinani.

Oma lastehoiutuba on viimased viis aastat olemas ka Tallinna Ülikoolil. See on rohkem küll mõeldud noortele lapsevanematele-üliõpilastele, aga kui peaks vaja olema seda kasutada ka ülikooli töötajatel, siis keegi vahet tegema ei hakka. Töötajad saavad siin oma arvutiga töötada, kui vaja, ütleb Tallinna Ülikooli üliõpilaskonna juhatuse liige sotsiaalvaldkonnas Kaarel Taimla.

Üldiselt siiski käivad siin toas mängimas üliõpilaste lapsed ning hoiavad neid tudengid, kes õpivad sotsiaaltööd või õpetajaks ning selle eest on võimalik ka punkte saada. Kõige intensiivsemalt kasutatakse tuba varalõunast pealelõunani ning alla kaheaastast last saab siia jätta vaid kokkuleppel. Muidugi, kui lapsevanem koos väikese lapsega tuppa töötama jääb, siis sobib ka nii.

Kuigi laste vanuse ülempiiri paika pandud ei ole, siis tuuakse siia ikkagi tavaliselt 3-4 aastaseid lapsi. 

Erinevad uuringud on näidanud, et kui tööandja pakub oma töötajatele laste hoiuvõimalust, tõstab see lõppkokkuvõttes töötajate tootlikkust, aitab hoida ja ligi meelitada töötajaid, tõstab töömoraali ja hoiab kokku aega. Lisaks pakub töötajatele turvatunnet.

Lastehoid töökohal

Suur osa tööinimestest on ka pereinimesed, kel kodus kasvamas laps või mitu. Hea pere- ja tööelu tasakaal on aastast aastasse olulisem ka üha enamate tööandjate jaoks.

Tööandjate jaoks on heaks viisiks töötajate toetamisel ja vanemluse väärtustamisel nii võimalus(t)e loomine laste (ühekordseks) kaasa võtmiseks tööle, kui püsiva lapsehoiu korraldamine.

Kuidas saab tööandja toetada lastega töötajaid?

  • Väärtustage vanemlust. Võimalusel korraldage "Lapsed tööle" päevi. Sarnaseid üritusi teevad regulaarselt mitmed Eesti tööandjad. Näiteks Rimi kutsub kontoritöötajad koos lastega kontorisse iga aasta oktoobri lõpus. Üleskutset jagatakse mõni nädal ette läbi ühise kirja, infoekraani ja spetsiaalse plakati. Lastepäevast võivad osa võtta kõikide kontoritöötajate lapsed vanuses kuni 18 eluaastat. Peamised tegevused on korraldatud algkooli/põhikooli vanuses lastele: tutvutakse vanemate töökohaga, kutsutud on esineja(d), toimuvad võistlused, töötoad ja etendus, päeva lõpus ühine tordisöömine ja diplomite jagamine. Tavaliselt võtab sündmusest osa ligi 100 last. Kaupluste töötajate vähekindlustatud ja paljulapseliste perede lastele korraldab Rimi iga-aastaseid nädalasi suvelaagreid Eesti eri piirkondades.
     
  • Hinnake aega. Seadke koosolekutele alati kindlad ajalised raamid. Mitmed hoolivad tööandjad on kehtestanud korra, et koosolekud ei alga kunagi varem kui kell 9.30 ega lõppe hiljem kui kell 16.30. See lihtne muudatus ei nõua kulukaid ümberkorraldusi ja leevendab oluliselt vanemate muresid laste päevahoiu korraldamisel.
     
  • Tehke tööplaanid nii palju varem valmis, et need ei tuleks ebameeldiva ja ootamatu üllatusena. Vältige olukordasid, kus töötajalt tuleb hiliste tundideni töötamist paluda sõna otseses mõttes viimasel minutil. Mitmeid sarnaseid situatsioone on võimalik ette näha ja varem kokku leppida.
     
  • Investeerige mitmekesist suhtlust võimaldavasse tehnoloogiasse. Suurem paindlikkus töö tegemise ajas ja kohas on võimalik, kui üksteise töödest ja kohtumistest on näiteks Outlooki kalendri abil parem ülevaade. Samuti on abiks heatahtlik suhtumine väikestesse ajalistesse ümberkorraldustesse, kui see peaks vajalik olema.
     
  • Kui töötajate seas on palju väikelaste vanemaid ja töö nõuab väga kiiret ümberorienteerumist või ka näiteks väljasõite, on hea mõte sõlmida koostööleping läheduses asuva lastehoiuga. Nii pakub nt Birminghami Naistehaigla eriolukordade puhul oma töötajate lastele hoiuvõimalust, andes sellest lastehoiule kaks tundi ette teada. Selline kriisiolukordade tarbeks välja töötatud süsteem on vanematele suureks toeks.
     
  • Kui töötajate hulgas on palju lapsevanemaid ja vajadus aeg-ajalt laps tööle kaasa võtta ilmne, on mõistlik alustada sellest, et arutada koos töötajatega läbi kõik aspektid, mis lapse tööle kaasa võtmisega kaasnevad. Kõik töörahu tagavad reeglid on tähtis eelnevalt koos läbi mõelda ja kokku leppida nii, et see ei hakkaks kaastöötajaid ega töötegemist segama. Ehk on töökohal olemas sobivaid eraldi ruume, mida vanem koos oma lapsega kasutada saaks. Kui seda võimalust pole, tuleks kindlasti austada kaastöötajate vajadusi ja järgida üheskoos kokku lepitud põhimõtteid.
     
  • Kui eraldi lastetoa rajamine on vajalik ja jõukohane, tuleb mõelda ka selle sisustusele. Lastetuba koos vajaliku inventariga on pikemas perspektiivis väike investeering võrrelduna sellega, kui palju lisaväärtust see annab töötaja motivatsioonile, organisatsiooni kultuurile ja ettevõtte tulemustele tervikuna. Lastetuba kasutavate laste vanusepiiride teadmine võimaldab arvestada nende arenguliste vajadustega ning valida sobivad ja eakohased mänguvahendid. Üle tuleb vaadata täiskasvanute juuresoleku võimalused. Kui vanema juuresolek on vajalik, peaks vanemal olema lastenurgas võimalik ka tööd teha.
     
  • Mitmed Eesti organisatsioonid on leidnud nutika võimaluse koostööks kõrgkoolide hariduserialade tudengitega. Pedagoogilise või sotsiaalse suunaga erialade üliõpilased saavad ühelt poolt võimaluse praktikaks ja ainepunktide kogumiseks, teisalt on tööandjatel lastehoiu korraldamine lihtsam. Koostöö ei pruugi seisneda vaid päevahoiu korraldamises, tudengite abil saaks ettevõttes korraldada ka näiteks lastepäevasid või -pidusid.

Peresõbralikkust on meil märgatud ja tunnustatud juba eelmise kümnendi algusest. Väljaannete Äripäev ning Pere ja Kodu eestvedamisel 2001. aastal ellu kutsutud pere- ja töötajasõbralike ettevõtete konkurss on tõestanud oma elujõulisust ja seda toetab tänaseks ka Sotsiaalministeerium.


Allikad

Matthew Jenkin. Babies at work: will onsite childcare become standard in offices? The Guardian, 13. jaanuar 2016

Julia Beck. How Some Companies Are Making Child Care Less Stressful for Their Employees Harvard Business Review, 14. aprill 2017 

Allikas:  terviseinfo.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll