Rakendusuuringute keskuse CentAR ja rahandusministeeriumi korraldatud avaliku sektori teenistujate pühendumuse ja rahulolu uuringust selgus, et avalikul sektoril oleks erasektorilt kõige rohkem õppida muudatuste juhtimise, töö tasustamise ja töökorralduse paindlikkuse vallas.
CentAR juhtivanalüütiku Janno Järve sõnul jäid eriti markantselt silma erinevused töötajate antud hinnangutes organisatsioonisiseste muudatuste juhtimisele.
“Erasektori töötajad tunnetavad, et neil on rohkem võimalik kas siis vahetult enda tööd või üldisemat töökorraldust puudutavate muudatuste teemal organisatsioonis kaasa rääkida kui avaliku sektori töötajatel. Ka hinnangud muudatuste mõjususele olid erasektoris kõrgemad,” nentis Järve.
Erinevusi oli ka muudes teemades – näiteks andsid riigitöötajad erasektori töötajatest madalamaid hinnangu ka sellele, kuivõrd juhtkond nende tööd tunnustab ning kui õiglane ja arusaadav on töö tasustamine.
CentARi esindaja hinnangul tasub avaliku sektori tööandjatel kaaluda, kuidas pöörata rohkem tähelepanu pehmetele väärtustele.
“Näiteks on erasektoris otsitud juba aastaid viise, kuidas võimaldada töötajatele paindlikku töökorraldust ning suurendada töö- ja eraelu tasakaalu. See väljendub ka uuringutulemustes – erasektori töötajate hinnangul segavad töömõtted harvem nende eraelu ning neil ei takistata vajadusel oma perekondlike kohustuste täitmist tööpäeval. Samuti hindasid erasektori töötajad riigiteenistujatest kõrgemalt võimalust muuta vajadusel töökoormust või tööülesandeid, et töö vastaks paremini nende vajadustele,” tõi Järve näiteid erasektori tugevamatest külgedest.
CentAR kogus veebiküsitluse käigus ühtekokku 4375 avaliku sektori teenistuja tagasiside ning kõrvutas tulemusi 500 erasektori töötaja hinnangutega. Vastajatel paluti hinnata oma rahulolu töökollektiiviga, vahetu juhi ja tippjuhiga, arengu- ja karjäärivõimalusi, töötasu, töökoormust ja palju teisi näitajaid – enamikes näitajates ilmnes võrreldes kolme aasta taguse uuringuga langus.