Eile kokku tulnud töölepinguseaduse arutamise komisjon otsuseni ei jõudnudki, nagu kinnitas sotsiaalminister Hanno Pevkur, ning tööd jätkatakse täna.
Eesti Tööandjate Keskliit peab võimalikuks töötuskindlustusmaksete tõstmist 4%ni, tööandjate maksemäär võiks tõusta kehtivalt 1%-lt maksimaalse 1,5%ni. "Ettevõtjatel on praegu kaks selget prioriteeti – jõustada uue töölepinguseaduse koondamishüvitiste regulatsioon kokkulepitud ajal 1. juulil ning liituda eurotsooniga hiljemalt 1. jaanuaril 2011," ütles tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis.
Tööandjad pelgavad pankrotte
Tööandjate keskliit kordab oma nõudmist kehtestada uue töölepingu seaduse koondamishüvitiste regulatsioon muutumatul kujul alates 1. juulist 2009, kuna vastasel korral ähvardab ettevõtlust pankrottide laine, mis viib tööhõive veelgi ulatuslikumasse langusse.
K Grupp Turvateenused juhatuse liige Margus Laasi ütles, et uus töölepinguseadus nende firmat ei morjenda. "Meil pole siiani probleemi olnud ka vana töölepinguseadusega. Koondamiste probleemi meil pole, loome raskel ajal hoopis töökohti juurde," rääkis Laasi, kelle firma annab tööd üle 300 inimesele.
Laasi arvab, et uus seadus toob siiski mõneks ajaks segase aja kaasa. "Koht, mis on praktikas proovimata, hakatakse läbi kohtumenetluste parandama. Aga see on paratamatu," tõdes Laasi.
Laasi on nõus tööandjate keskliidu ettepanekuga, mille järgi töötuskindlustusmakse tõuseks, sest ettevõtja jaoks see ei oleks nii suur raha.
OÜ Manufaktuur juht Erik Tohvri, kes annab tööd neljale inimesele, märgib, et uus seadus võiks lubatud ajal kehtima hakata. Samas enda ettevõttele ta kohe praktilist kasu ei näe kerkivat. Seda, et uue seadusega töötaja elu ebakindlamaks muutub, peab Tohvri loomulikuks. "Mina ettevõtjana ei jõua ka kõigi elu kindlustada. Igaüks peaks ise oma riskid maandama, mitte kõik tööandja kaela panema," kommenteeris ta tööandjate keskliidu eilset avaldust, et töötuskindlustusmakse võiks tõsta 4%ni.
Tööandjad ja ametiühing hoiavad jäika joont
- Tööandjate keskliidu hinnangul peab töölepinguseadus jõustuma muutumatul kujul ning kokkulepitud ajal 1. juulil ning sellega kaasnevad kulud tuleb katta laekuvatest töötuskindlustuse makseist, leiti esmaspäeval.
- Ametiühingute keskliit on korduvalt rõhutanud, et uut töölepinguseadust ei saa jõustada valikuliselt ning et töötuskindlustuse maksemäärade tõus on tingitud eelkõige majanduskriisist ja töötute arvu kasvust.
- Poolte hinnangul ei ole välistatud töötuskindlustuse maksete suurendamine üle 3% alates 1. jaanuarist 2010.
- Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor ütles, et sotsid oleksid 100%-liselt nõus ainult ühe variandiga – jõustada töölepinguseadus täielikult 1. juulist või lükata jõustumine edasi, kuna koalitsioonipartnerid ei nõustu töötukindlustusmakse tõusuga üle nelja protsendi.
- Kõrgemate maksemäärade rakendamine järgmisest aastast eeldab töötuskindlustuse seaduses töötuskindlustuse maksemäärade ülempiiri tõstmist tänavu sügisel.