Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli 2017. aasta I kvartalis üle 11 200 vaba ametikohta, teatab Statistikaamet. Vabade ametikohtade arv oli viimase kaheksa aasta suurim. Kui vabade ametikohtade arv eelmises kvartalis ulatus veidi üle 9000, siis I kvartalis suurenes vabade ametikohtade arv eelmise kvartaliga võrreldes 24%.
Vabade ametikohtade arv oli käesoleva aasta I kvartalis suhteliselt samal tasemel eelmise aasta III kvartali rekordiga, kus vabade ametikohtade arv oli seitsme aasta jooksul esimest korda üle 11 000. I kvartalis ületas vabade ametikohtade arv eelmist rekordit siiski 140 ametikoha võrra. Võrreldes 2016. aasta I kvartaliga, kus vabade ametikohtade arv ulatus üle 8200, suurenes vabade ametikohtade arv 35%.
Ametikohtade koguarvust (vabad ja hõivatud ametikohad kokku) moodustavad jätkuvalt kõige suurema osa töötleva tööstuse (19%), kaubanduse (16%) ja hariduse (10%) valdkonna ametikohad.
Vabade ametikohtade määr ehk vabade ametikohtade osatähtsus ametikohtade koguarvus oli 2017. aasta I kvartalis 2,0%, mis oli 0,3 protsendipunkti suurem kui eelmises kvartalis ja 0,5 protsendipunkti suurem kui 2016. aasta I kvartalis.
Kõrgeim vabade ametikohtade määr esines I kvartalis haldus- ja abitegevuses (4,0%) ning majutuses ja toitlustuses (3,2%). Kõige madalam vabade ametikohtade määr esines veevarustuse, kanalisatsiooni, jäätme- ja saastekäitluse tegevusalal (0,9%), mäetööstuses (1,0%) ja kinnisvaraalases tegevuses (1,0%).
Enamik vabadest ametikohtadest asusid jätkuvalt Harjumaal (70%), sh Tallinnas (57%), millele järgneb Tartu (8%) ja Ida-Viru maakond (4%). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Harju maakonnas (2,4%) ning kõige madalam Hiiu (0,5%), Saare (0,9%) ja Valga (1,1%) maakonnas.
Kolmveerand vabadest ametikohtadest ehk 75% asusid erasektoris. Vabade ametikohtade määr oli 2017. aasta I kvartalis kõrgeim riigile kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (2,7%) ja välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes (2,5%). Vabade ametikohtade määr oli madalaim kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (1,1%).
Tööjõu liikumist iseloomustav tööjõu käive (tööle võetud ja lahkunud töötajate arv kokku) oli 2016. aasta IV kvartalis ligi 81 000, mis oli eelmise kvartaliga võrreldes 10% väiksem ning 2015. aasta IV kvartaliga võrreldes 21% suurem. Tööjõu käive vähenes aastataguse ajaga võrreldes enam hariduses (58%), kunstis, meelelahutuses ja vabaaja tegevustes (45%) ning majutuses ja toitlustuses (33%). Nii tööle võetud töötajate arv kui ka töölt lahkunud töötajate arv oli IV kvartalis suurim hulgi- ja jaekaubanduses ning töötlevas tööstuses.
Hinnangud põhinevad statistikatööl "Vabad ametikohad ja tööjõu liikumine", mida Statistikaamet korraldab alates 2005. aastast. 2017. aastal on valimis 12 600 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni ning valikuliselt uuritavate üksuste andmed laiendatakse üldkogumi valikuliselt uuritavale osale igas kihis eraldi. Alates 2016. aasta II kvartalist kasutab Statistikaamet uuringu küsimustike eeltäitmiseks Maksu- ja Tolliameti töötamise registri andmeid. Statistikatöö avaliku huvi peamine esindaja on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel Statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib. Vabade ametikohtade arv on kõik kvartali teise kuu 15. kuupäeval olevad vabad ametikohad, s.o vastloodud, vaba või töötaja lahkumise tagajärjel vabaks saav tasustatav ametikoht, millele tööandja otsib aktiivselt sobivat kandidaati väljastpoolt ettevõtet, asutust või organisatsiooni.