Eesti ettevõtjate ootused on muutunud mõnevõrra tagasihoidlikumaks; kui märtsis oodati järgmise 12 kuu jooksul käibe kasvamist 3,5 protsenti, siis nüüd on ootus vaid 2,7 protsenti, selgub Eesti Tööandjate Keskliidu tellitud suvisest äritrendide uuringust.
Kõige positiivsemad on käibeprognoosid jaekaubanduses, mis ootab 3,6-protsendilist käibekasvu, ent kõige tagasihoidlikum on 1,7-protsendiline kasvuootus teeninduses, kus transpordisektor, logistika ning turismisektor tunnevad Vene-Ukraina kriisi mõju, selgub andmetest.
Oluliselt suurem ehk enam kui 10-protsendilise kasvuga on käive aasta pärast 9 protsendi hinnangul vastanutest, mõnevõrra suurem ehk kuni 10-protsendiline kasv 42 protsendi ning sama 32 protsendi vastanute hinnangul.
Järgmise kolme kuu jooksul ootab käibe kasvamist 36 protsenti ettevõtjatest, 58 protsendi hinnangul jääb müügitulu samaks. Enim oodatakse lähiperspektiivis käibe kasvu kaubanduses ehituses, kus kolme kuu jooksul ootab müügi kasvu 48 protsenti ettevõtetest. Väikseim on ootus teeninduses, kus kasvu ootab 18 protsenti ettevõtjaist.
Ettevõtetest 64 protsenti näeb töötajate arvu 12 kuu jooksul püsivat stabiilsena, töötajate uurde palkamist prognoosib 25 protsenti ning vähendamist 12 protsenti ettevõtteist. Keskmiselt soovivad ettevõtted tööjõubaasi kasvatada 1 protsendi võrra.
Laenusektor soosib ettevõtjate hinnangul järgneva kolme kuu jooksul enim tööstussektorit ning on raskeim ehitus- ja telekommunikatsioonisektori jaoks. Ettevõtete juhtidest 75 protsenti peab laenukeskkonda normaalseks ja 18 protsenti soosivaks, majandustegevust pärssivaks hindas laenukeskkonna 7 protsenti juhtidest.
Eesti Tööandjate Keskliidu äritrendide analüüs on kvartaalselt ilmuv hetkehinnang Eesti ärikeskkonnale Eesti Statistikaameti, Eesti Konjunktuuriinstituudi ning Eesti Tööandjate Keskliidu uurimuse põhjal.