Finantsinspektsioon: laenuühistud muutuvad aina olulisemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri hinnangul hakkavad hoiu-laenuühistud Eesti finantsturul järejst olulisemaks muutuma, kuid ühistutele erinevalt kommertspankadest ja ühistupankadest ei väljasta finantsinspektsioon tegevusluba ja nad ei kuulu inspektsiooni järelvalve alla.

"Esiteks on hoiu-laenuühistud erinevad, tegutsedes erinevates ärisegmentides. Ja teiseks nende mahud suurenevad, pakkudes samal ajal kõrgete intressimääradega hoiustamisvõimalusi.  Kuid tagatisfondi puudumise tõttu ei ole ühistu maksejõuetuks muutumisel hoiustajatele maksed tagatud," ütles Kessler neljapäeval pressikonverentsil.

Tema sõnul ei kehti hoiuste tagamise süsteem laenuühistutele, kuna EL direktiivis piiritletakse või kohustatakse, mille suhtes tagatisskeemid kehtivad ja hoiu-laenuühistud nende hulka ei kuulu. Kuigi olemasoleva seaduse järgi ei kehti hoiu-laenuühistus hoiustajatele tagatisskeem võib iga riik Kessleri sõnul seda sellegi poolest ise reguleerida.

"Ütlesime ka Riigikogus, et võib-olla oleks aeg natuke analüüsida seda olukorda. Kas oleks aeg hoiu-laenuühistuid täiendavalt reguleerida või kohaldada nende suhtes finantsjärelvalvet. Meie ettepanek riigikogus oli, et sellel teemal võiks dialoogi pidada" ütles Kessler.

Tagatisskeemi või tagatisfondi puhul saab hoiustaja tema sõnul teatud päevade jooksul kuni 100 000 eurot ja fond astub ise maksejõuetuks muutunud isiku pankrotimenetlusse. Hoiustajad ei pea muretsema, et nad jäävad ise varatuks.

"Finantsturul nagu eluski on risk ja tulu kaksikvennad. Sul ei saa olla väga tulus projekt, kus riske ei ole. Hoiu-laenuühistud on küll kõrgemat intressitulu pakkuvad, kuid nad erinevad ühistupankadest ja tavalistest pankadest, kuna pankadel on aga finantsjärelvalve ja nad vajavad tegevusluba" sõnas Kessler.

Tagatisfond on avalik-õiguslik juriidiline isik, mille kohta kehtib eraldi tagatisfondi seadus ja mis valitseb vara, mille pank kriisisündmuse puhul peab välja maksma.

Allikas:  BNS
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll