Finantsnõustamisfirma Ernst & Young (EY) läbi viidud korruptsiooni- ja pettuseriskide uuringust selgub, et viiendiku Eesti juhtide ja töötajate hinnangul on korruptsioon Eestis laialt levinud.
Veel selgub uuringust, et 23 protsenti ettevõtte küsitlusele vastanud Eesti juhtidest ja töötajatest hindab oma ettevõtetes kasutatavaid ärieetika põhimõtteid heaks, teatas EY. "Uuringust selgub, et Eesti majanduse kasv on oodatust tagasihoidlikum ning juhid on surve all uute kasumlikkust soodustavate võimaluste leidmisel," ütles Ernst & Young Baltic AS-i partner Ivar Kiigemägi.
"Samal ajal on viimase kahe aasta jooksul kõigest neljandik töötajatest kuulnud ettevõtte juhte rõhutamas ausate äripõhimõtete olulisust. 48 protsenti ettevõtetest on rakendanud vihjeliini, mis võimaldab anonüümset teadete edastamist ning potentsiaalse pettuse või korruptsioonijuhtumi kiiremat avastamist; ka ei ole pooltes Eesti ettevõtetes kehtestatud eetikakoodeksit ega korruptsioonivastaseid põhimõtteid, mis on levinud riske ennetav meede mitmetes teistes Euroopa riikides," lisas Kiigemägi.
19 protsenti küsitlusele vastajatest Eestis usuvad, et ebaeetiline äritegevus on sageli kõrgemale juhtkonnale teadmata. Võrdluses Skandinaavia riikidega on Rootsis, Norras ja Taanis sama näitaja alla 10 protsendi.
Teadlikkuse tõstmisel on oluline roll ärieetilise töökultuuri ülesehitamisel, siiski ei ole 56 protsenti Eestis uuringule vastanutest osalenud ühelgi pettuseriske või korruptsiooni ennetamist käsitleval koolitusel. Võrreldes kõikide riikide keskmisega, mis on 37 protsenti, on Eesti töötajate koolitamisel selgelt kehvemas seisus.
Audiitor- ja konsultatsioonibüroo EY poolt Euroopas, Lähis-Idas, Indias ja Aafrikas läbiviidud korruptsiooni- ja pettuseriski uuringus osales 3800 suurettevõtete tippjuhti ja töötajat 38 riigist, sealhulgas 100 vastajat Eestist.