Mõttevahetus ühe elamuühistu raamatupidamisest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sisenen ühe nädalavahetuse õhtupoolikul Mustamäel, Ehitajate teel olevasse viiekorruselisse kortermajja, mille teisel korrusel võtab mind vastu elamuühistu 64. aastane rõõmsameelne raamatupidaja Eevi. Hea asukoha ja punase katusega neli kortermaja moodustavad elamuühistu, mis on tegutsenud alates 1965. aastast.

Näputööd eemale tõstes räägib Eevi, et on raamatupidamisega tegelenud juba 1959. aastast alates. 1969. aastast töötas toitlustusettevõtte pearaamatupidajana. Alates 2002. aastast tegeleb elamuühistu raamatupidamisega, mis on talle hetkel ka ainus töökoht. Antud majas on Eevi elanud juba 30. aastat ning tunneb ja teab peaaegu kõiki elanikke.

Räägi natuke oma perest. Ja kuidas ühendad töö ja eraelu omavahel?
Mul on tütar Piret (40) ja poeg Priit (35). Ning kaks lapselast Hanno (20) ja Liina (11). Kuna raamatupidaja töö on nagu iga ametniku töö (kellast kellani), siis töö ja eraelu ühildamisega pole probleeme, eriti praegu. Vanasti sai tööd koju kaasa võetud, põhiliselt aasta bilansi koostamise aegu. Õhtul veetsin perega aega, panin nad magama ning öösel võtsin töö uuesti käsile. Üldiselt suhtutakse mu töösse positiivselt ja arusaavalt. Noorem lapselaps Liina aitab vahel isegi mul koostada koondeid kulu arvetest.

Mitu maja ja korterit on elamuühistus kokku? Kuidas on korraldatud igakuiste näitude jõudmine Sinuni?
Meie elamuühistus on 4 maja ja kokku 160 korterit. Igakuiste näitude (vesi, gaas) teatamise kohustus on pandud iga korteri omanikule. Selleks on paigaldatud postkast, kuhu elanikud panevad iga kuu lõpus paberile kirjutatud näidud. Mõned hilinejad edastavad näidud ka telefoni teel ning mõnel saab ka vahel ukse taga käidud meelde tuletamas.

Millistel alustel arvestate  korterile tarbimist, kui elanik on unustanud näidud teatada?
Iga kuu on kusagil 10 korterit, mille elanikud ei ole näitusid edastanud. Meie elamuühistus on juhatuse poolt määratud, et sellisel juhul arvestan külma vee kulu 3 kuupmeetrit ja sooja vett 2 kuupmeetrit kuus.

Kas enamik elanikest on paigutanud endale vee mõõtjad?
Meie elamuühistus on paigaldatud vee mõõtjad 159. korterisse. Ühes korteris puuduvad vee mõõtjad. Mitte paigaldamise põhjuseks toob elanik kiirituse.

Kuidas kajastab Teie elamuühistu arvetel kütte, prügi, üldelektri ja – vee jne. kulusid? Kas lähtutakse elamispinna ruutmeetritest või elanike arvust?
Sihtotstarbelised kulud kajastuvad arvetel järgmiselt:

Küte
Soojusenergia mõõdikud on paigaldatud üks näitur kahe maja peale. Iga kuu esimesel kuupäeval edastame mõõdikute näidud AS’le Tallinna Küte ja vastavalt nendele näitudele saame arve. Arvel olevast summast lahutatakse soojusenergia hulk, mis kulutatakse vee soojendamiseks. Soojusenergia kulu vee soojendamiseks arvutatakse välja metoodika järgi, mis on kinnitatud Tallinna Linnavalitsuse määrusega nr 42, 30. aug. 1996.a. Ülejäänud soojusenergia kulu (summalises vääringus) jagatakse kogu elamuühistu arvel oleva ruutmeetritega ja korrutatakse vastava korteri ruutmeetrite arvuga.

Prügi
Juhatuse poolt on kinnitatud prügi eest tasumise kulu ühele inimesele ja vastavalt sellele korrutatakse see summa korteris elavate elanike arvule.

Vesi
Vee eest tasutakse tegelikult kulutatud kuupmeetritele, soe ja külm vesi eraldi. Külma vee hind on kinnitatud Tallinna Linnavalitsuse määrusega.

Üldelekter, teenus- ja muud kulud kaetakse laekunud ekspluatatsiooni summast. Kõik kulud tasutakse vastavalt ruutmeetritele, välja arvatud kulu prügi eest, viimane sõltus (juba varema mainitud) elanike arvust.

Olete tuttav nii firma kui ka ühistu raamatupidamisega. Kas nende raamatupidamine on erinev?
Elamuühistu või korteriühistu raamatupidamine põhineb samadel raamatupidamise põhimõtetel-nõuetel nagu ka firma raamatupidamine. Vahe vaid selles, et firma oma on rohkem loominguline, huvitavam ja võimaldab suuremat analüüsi.

Mis on kõige raskem elamuühistu raamatupidamise juures?
Ausalt öeldes polegi midagi rasket, vaid tüütum. Suhtlema peab paljude inimestega ja kokku puutuma erinevate arusaamadega (või arusaamatustega). Eks probleemiks on ka näitude mitte laekumine, hilinemine ja raamatupidaja mitteusaldamine. Kui inimene saab arve, helistatakse pea kohe, kella vaatamata, et miks arvel üks või teine summa selline on.

Mis lihtsustaks Teie arvates Teie kui elamuühistu raamatupidaja tööd?
Praegusel hetkel kindlasti vastav programm, sest senini teen raamatupidamistööd käsitsi. Minu tööle asumisega sai soetatud arvuti ja koopiamasin. Arvutit kasutan esialgu tabelite ja kirjade koostamiseks. Kahjuks ei ole ühistu leidnud senini võimalust osta raamatupidamisprogrammi. Loodan, et see soetatakse lähiajal.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll