Keskkonnaminister Villu Reiljan ja ministeeriumi abiminister Olavi Tammemäe esitlesid täna ökoloogilise maksureformi ideekuvandit. Ministeeriumi seisukohti toetasid valitsusväliste organisatsioonide esindajana Säästva Eesti Instituudi juht Valdur Lahtvee ning ettevõtjate esindajana AS Kunda Nordic Tsement vanemnõunik Aadu Kana.
Ökoloogilise maksureformi põhiidee on suunata ühiskond maksureformi abil arenema keskkonnasõbralikult. See saavutatakse mitmekesise meetmete paketi elluviimisel, millest olulisim on nihutada maksukoormust tööjõu maksustamiselt loodusressursside kasutamise ja saastamise maksustamisele.
Reformiga mõjutatakse tarbija ja tootja rahakotti nii, et kasulikum on käituda keskkonnasõbralikult. See eeldab, et keskkonnasõbralikud tooted on konkurentsivõimelise hinnaga, samuti tähendab see oluliselt suuremat tähelepanu uute, vähem loodusressurssi nõudvate ja vähem saastavate tehnoloogiate arendamist ja juurutamist. Ökoloogiline maksureform annab tõuke majanduse ümberstruktureerimisele: arengusüsti saavad näiteks tipptehnoloogiad, energiasäästu tehnikad jms.
Ökoloogilisi maksureforme hakati Euroopa Liidu riikides käivitama juba aastaid tagasi eesmärgiga lahendada korraga kolme probleemi: (1) suurendada majanduse konkurentsivõimet tekitades soodsa keskkonna tehnoloogiliseks innovatsiooniks; (2) luua uusi töökohti seeläbi, et vähendatakse tööjõu maksustamist; (3) motiveerida keskkonnasõbralikult tootma, tarbima ja käituma.
Keskkonnaministeeriumi soov on kaasata reformi kontseptsiooni väljatöötamisse algusest peale sotsiaal-, majandus- ja keskkonnavaldkonna eksperdid, valitsusvälised organisatsioonid ja lai avalikkus. Keskkonnaministeeriumi abimister Olavi Tammemäe rõhutas: *Reformi edu aluseks on kogu ühiskonna, sh poliitikute, riigiametinike, äripoole ja valitsusväliste organisatsioonide mõistmine ja osalemine.”
Minister Villu Reiljani sõnul on just praegu õige aeg hakata ökoloogiliselt mõtlema ka maksusüsteemi tasandil: *Me oleme saavutanud strateegilised eesmärgid * Eesti on NATO ja Euroopa Liidu liige, nüüd on aeg keskenduda sellele, kuidas karmides konkurentsitingimustes edukaks jääda. Vaja on paradigma muutust, et tagada eestluse elujõud ja, et ka tulevastel põlvedel oleks hea elada.”
Kokkuvõttes on ökoloogiline maksureform kasulik kõigile: igaüks meist saab puhtama ja tervislikuma elukeskkonna, rohkem rõõmu loodusest ja suurema heaolu; ärimees saab odavamalt tööjõudu ja ja motivatsiooni tehnoloogilisteks uuendusteks ning riik garanteeritud maksutulu, et lahendada keskkonna-, sotsiaal- ja majandusprobleeme.
Ökoloogilise maksureformi kontseptsioon * kuidas viia reformi Eestis läbi * peab vastavalt valitsuse koalitsioonileppele valmima 2007. aastaks.
Pressikonverentsi presentatsioonil leiate
ministeeriumi kodulehelt: http://www.envir.ee/ministeerium/uudised/2004/OKM.ppt
Lisainfo:
Olavi Tammemäe, Keskkonnaministeeriumi abiminister
Tel 626 2883