Riigi Teatajas avaldati 07.03.2023 tulumaksuseaduse (TuMS) muudatus, millega sätestati tulumaksuvabastus elektrienergia müügist saadud tulule, kui elekter on toodetud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks kasutatava kuni 15 kW netovõimsusega tootmisseadmega, et soodustada taastuvenergia kasutusele võtmist ning ühtlasi muuta maksustamist õiglasemaks.
Elektrienergia müügi maksuvabastus
TuMS § 15 lõiget 4 täiendati uue punktiga 12 ja § 15 uue lõikega 41, mida rakendatakse tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2022:
- Tulumaksust on vabastatud tulu taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks kasutatava kuni 15 kW netovõimsusega tootmisseadmega toodetud elektrienergia müügist. Vabastus hõlmab lisaks päikesepaneelidele ka näiteks tuuliku abil toodetud elektrienergia müügist saadud tulu.
- Maksuvabastust kohaldatakse ka juhul, kui nimetatud tulu on saadud elektrienergiat müüva korteriühistu liikmena ja tootmisseadme netovõimsus ei ületa 15 kW ühe liitumispunkti või 8 kW ühe korteriomandi kohta.
Tootmisseadme võimsust arvestatakse inverteri võimsuse järgi. Tootmisseadme (inverteri) võimsust on võimalik ka muuta, selle kohta saate täpsemalt infot võrguettevõtjalt (nt elektrilevi.ee või Elektrilevi iseteeninduses).
Tulumaksuga maksustatakse kogu elektrienergia müügist saadud tulu, mis on toodetud ja võrku antud tootmisseadmega, mille netovõimsus ületab 15 kW. Elektrienergia müügist saadud tulu kuulub füüsilise isiku tuludeklaratsioonis maksustamisele kasuna vara võõrandamisest tabelis 6.3.
Näiteks kui tootmisseade (inverter) on seadistatud 17 kW netovõimsusele, siis olenemata tootmismahust, tuleb kogu elektrienergia müügist saadud tulu deklareerida tuludeklaratsiooni tabelis 6.3. Maksustamise seisukohalt ei ole oluline, kas elektrienergia müügist saadud tulu on energiaettevõtte (nt Eesti Energia) juures ettemaksukontol või üle kantud inimese pangakontole.
Elektrienergia müügist saadud tulust on lubatud maha arvata tootmisseadme soetamismaksumus ja selle paigaldamisega seotud kulud vastavalt toodetud ja võrku antud elektrienergia koguse (kWh) proportsioonile kogu toodetud elektrienergiast. Kogu toodetud elektrienergia (kWh) on omatarbeks toodetud ja võrku antud elektrienergia koguste summa.
Proportsioon võib igal aastal olla erinev sõltuvalt ilmast ja tootmismahust. Nt päikesepaneelide puhul sõltuvad tootmise ja tarbimise kogused päikeselisest suvest või aastast.
Näiteks kui 2022. aastal on mikrotootja võrku toodetud elektri kogus 5600 kWh ja mikrotootja tarbitud elektri kogus (omatarve) 8800 kWh, siis on kogu toodetud elektrienergia kogus 14400 kWh (5600 + 8800). Soetamismaksumust saab arvesse võtta 39% ulatuses (5600/14400 x 100 = 38,88).
Soetamismaksumuse saab arvesse võtta korraga ühel aastal või mitme aasta jooksul. Oluline on, et soetamismaksumus võetakse arvesse vastavalt proportsioonile.
Omatarbeks saab elektrienergiat kasutada ainult sellel kinnistul, kuhu tootmisseade on paigaldatud. Vastavalt toodetud ja võrku antud elektrienergia koguse (kWh) proportsioonile kogu toodetud elektrienergiast (sh omatarbeks toodetud elektrienergiast) saab soetamismaksumusena arvesse võtta ainult sellel kinnistul paikneva tootmisseadme ja selle paigaldamisega seotud kulu.
Kui toodate erinevatel kinnistutel erinevate tootmisseadmetega elektrienergiat, siis tuleb iga tootmisseadme võimsust ning tootmismahtusid vaadata eraldi.
Eraisikule makstav toetus
Päikesepaneelide omanikule makstakse toetust elektrituruseaduse § 59 avaneb uues vahekaardis alusel ja see on saajale maksuvaba.
Maksuvaba toetust eraisik oma tuludeklaratsioonis deklareerima ei pea.
FIE elektrienergia müük
Kui elektrienergia müügiga tegeletakse ettevõtluse korras, tuleb järgida füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) tulu maksustamise reegleid. Ettevõtluseks loetakse isiku iseseisvat majandus- või kutsetegevust, mille eesmärgiks on tulu saamine kauba tootmisest, müümisest või vahendamisest, teenuse osutamisest või muust tegevusest.
Füüsiline isik, kes tegeleb ettevõtlusega, peab registreerima oma tegevuse äriregistris. Ettevõtlusest saadud tulu, millest on maha arvatud ettevõtlusega seotud kulud, maksustatakse tulu- ja sotsiaalmaksuga ning kohustusliku kogumispensioniga liitunud isiku puhul ka kogumispensionimaksega.
NB! Isikul võib teatud juhtudel tekkida elektrienergialt ka aktsiisi maksmise kohustus. Elektriaktsiisi kohta saate lugeda lähemalt infomaterjalidest.
Elektrienergia müügist saadud tulu tuleb FIE-l deklareerida tuludeklaratsiooni vormil E tulude koosseisus.
FIE-l on õigus kõik elektritootmisega seotud kulud arvesse võtta (näiteks jaama ehituskulud, ülalpidamise kulud, sh saadud toetuse arvel tehtud kulud) ning deklaratsiooni alusel arvutatakse maksukohustus kasumilt.
FIE-le makstav toetus
Ettevõtjale makstavad toetused on maksustatavad ja need tuleb deklareerida tuludeklaratsioonis vormil E tulude koosseisus.
Toetuste arvelt tehtavad kulutused võetakse kulude kooseisus arvesse ning maksukohustus arvutatakse kasumilt.
Käibemaksuarvestus
Käive tekib nii ettevõtjana tegutseval väiketootjal võrku lastud elektrienergia müümisest kui ka energiaettevõttel väiketootjale võrgu kaudu elektrienergia müümisest.
Käibemaksukohustuslasena registreeritud väiketootja seejuures peab lisama võrku lastud elektrienergia hinnale 20% määraga käibemaksu ja esitama selle kohta ka energiaettevõttele käibemaksuseaduse nõuetele vastava arve. Kui väiketootja on käibemaksukohustuslasena registreerimata isik, siis tema võrku lastud elektrienergia müümisel selle hinnale käibemaksu ei lisa.
Energiaettevõte peab arvestama ja maksma käibemaksu kogu tema poolt elektrienergia väiketootjale müüdud elektrienergialt ja ka esitama arve kogu väiketootjale müüdud elektrienergia kohta – sellest ei saa maha lahutada sama väiketootja poolt energiaettevõtte võrku lastud elektrienergia kogust. Seejuures ei ole oluline, kas elektrienergia väiketootjaks on füüsiline isik, käibemaksukohustuslasena registreeritud või käibemaksukohustuslasena registreerimata juriidiline isik. Energiaettevõte ei arvesta käibemaksu ainult sellelt elektrienergia koguselt, mille elektrienergia väiketootja ise otse ära tarbib ilma seda võrku laskmata.