Riigikogu võttis vastu pankrotiseaduse muudatuse, millega peatatakse pankrotiavalduse esitamise kohustuse tähtaja kulgemine koroonaviirusest tingitud eriolukorra ajaks.
Kehtiva õiguse kohaselt on juriidilise isiku juhatus kohustatud esitama kohtule pankrotiavalduse 20 päeva jooksul maksejõuetuse ilmnemisest. Selle kohustuse rikkumisega kaasneb juhatuse liikme isiklik vastutus.
Vastu võetud seadusemuudatuse kohaselt peatub selle tähtaja kulgemine eriolukorra ajaks ja kaheks kuuks pärast eriolukorra lõppu. Selle ajavahemiku jooksul ei saa pankrotiavaldust esitada ka juriidilise isiku võlausaldaja, välja arvatud töötaja, kes ei saa eriolukorras ette nähtud töötasu hüvitist.
Füüsilisi isikuid puudutab muudatus selles osas, et ka nende suhtes ei saa võlausaldajad pankrotiavaldust esitada. Füüsilisel isikul endal ei ole ka seni kehtinud pankrotiseaduse järgi pankrotiavalduse esitamise kohustust.
Võlgnik võib enda pankrotiavalduse esitada
Seadusemuudatusega ei piirata võlgniku õigust enda pankrotiavaldus esitada. Seaduseelnõu koostajad leiavad, et pankrotiavalduse esitamist on siiski mõistlik edasi lükata vaid juhul, kui on reaalsed väljavaated, et olukorra stabiliseerumisel, riigi abimeetmete või hilisema saneerimis- ja ümberkorraldustegevuse tulemusel on võimalik tegevusega jätkata.
Lisaks sätestatakse, et kohus keeldub eriolukorra ajal ja kuni kaks kuud pärast seda võtmast menetlusse igasugust võlausaldaja pankrotiavaldust. See tähendab nii juriidilisest kui ka füüsilisest isikust võlgniku suhtes esitatud pankrotiavaldust.
Keda pankrotiseaduse muudatus puudutab?
Esiteks puudutab see kõiki isikuid, kellel on kohustus esitada pankrotiavaldus. Muudatus mõjutab kõiki ettevõtjaid, st nii ühinguid kui ka sihtasutusi. Muudatuse eesmärk on anda koroonaviirusest tingitud kriisi ajal makseraskustesse sattunud ettevõtjatele hingamisruumi eriolukorraga kohanemiseks ja ellu jäämiseks.
Teiseks puudutab muudatus kõiki füüsilisi isikuid, kelle majanduslikku olukorda võib koroonaviiruse levik sedavõrd halvendada, et neil tekivad olulised makseraskused.
Kolmandaks puudutab muudatus võlausaldajaid, kuna piirab nende võimalusi pankrotiavalduse esitamiseks eriolukorras.
Pankrotiavalduse esitamise kohustuse tähtaja kulgemise peatumist rakendatakse tagasiulatuvalt alates 12. märtsist 2020, mil valitsus kuulutas välja eriolukorra. Kui eriolukorda pikendatakse, pikeneb ka ajavahemik, mille jooksul pankrotiavalduse esitamise tähtaeg on peatunud. Pankrotiavalduse esitamise kohustuse tähtaja peatumine lõpeb, kui eriolukorra lõppemisest on möödunud kaks kuud.