Euroopa Liidus kaotati e-kaubanduse asukohapiirangud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Esmaspäevast, 3. detsembrist 2018. a hakkasid Euroopa Liidus kehtima uued asukohapiiranguid käsitlevad reeglid, mille alusel peavad veebikauplejad kohtlema kõiki liidu tarbijaid võrdselt ostukohast sõltumata.

“Asukohapiiranguid keelustava Euroopa Liidu määruse eesmärk on tagada, et kaupade või teenuste müügil ei eristataks kliente nende kodakondsuse, elu- või asukoha alusel. Sellest tulenevalt on e-kaubanduses keelatud tõkestada klientide juurdepääsu veebipoele,” kommenteeris majandus- ja taristuminister Kadri Simson pressiteate vahendusel esmaspäeval jõustunud asukohapiirangute keelustamist EL-is.

Simsoni sõnul on kõigi väiksemate turgude, sealhulgas ka eestlaste jaoks asukohapiirangute kaotamine olulise mõjuga, sest valik nii toodete, teenuste kui ka hindade taseme osas suureneb märgatavalt. “Euroopa Liit on küll ühtne turg, aga statistika näitab, et teistest liikmesriikidest tellitakse endale küllalt vähe kaupu ja teenuseid ning senine klientide eristamine asukoha põhjal on andnud sellele kindlasti oma panuse.,” kirjeldas minister senist olukorda turul.

Eeskirjadega kaotati põhjendamatud takistused, nagu tagasisuunamine riigispetsiifilisele veebisaidile või nõue, et kaardimakse tuleb teha konkreetse riigi kaardiga. Niisiis tuleb uute reeglite kohaselt anda tarbijale alati võimalus osta kaupu ja teenuseid tema valitud veebisaidilt, sõltumata kliendi kodakondsusest või elukohast.

Tarbija elukohast või kodakondsusest sõltumata peab tal olema võimalik sisestada oma kontaktaadress. See ei tähenda aga, et veebikaupmees peab tellimuse välismaisele kliendile kätte toimetama: klient saab toote osta lihtsalt nii, nagu ta oleks kohalik klient.

Kui kauplejad lubavad maksevõimalusena kasutada pangaülekannet, tuleb seda võimalust pakkuda ka neile tarbijatele, kelle pangakonto asub muus liikmesriigis. Seega ei tohi keelduda aktsepteerimast deebet- või krediitkaarti ainult seetõttu, et see on välja antud mõnes teises EL liikmesriigis.

Niisamuti ei tohi tarbija juurdepääs veebisaidile sõltuda sellest, kust ta ühenduse loob. Tarbijalt tuleb küsida nõusolekut, enne kui ta suunatakse ümber teisele veebisaidi mõnele teisele versioonile, ning soovi korral peab tal olema võimalik jätkata enda valitud veebisaidil.

Lisaks, kui internetis kontsertidele või muudele üritustele pakutavate eelmüügipiletite hind on kassahinnast soodsam, tuleb seda võimalust pakkuda kõikidele tarbijatele, olenemata nende kodakondsusest või elukohast. Näiteks kui eestlane külastab Belgia veebisaiti, et osta kontserdipileteid, siis peaksid talle kehtima samad tingimused, näiteks soodustused piletite eelmüügile, nagu Belgia kodanikule.

Samas ei ole kaupmees kohustatud ostjale kaupa teise liikmesriiki kätte toimetama. Samas peab ta pakkuma kättetoimetamist samadel tingimustel nagu kohalikele klientidele selles liikmesriigis, kuhu ta kaupu kätte toimetab. See hõlmab ka võimalust kaubale ise järele tulla. Tarbijal peab olema ka võimalik saata enda eest kaubale järele oma valitud kullerfirma.

Võrdse kohtlemise põhimõte ei puuduta samas neid tooteid ja teenuseid, mille puhul on piirang põhjendatud, näiteks kui müüdavad kaubad on sihtriigis keelatud.

Tarbijakaitseseaduse muutmisega määratakse tarbijakaitseamet tagama asukohapiiranguid keelustava määruse rakendamist ning teostama järelevalvet nõuete täitmise üle. Nõuete rikkumise korral on Tarbijakaitseametil õigus karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ehk kuni 1200 eurot või rahatrahviga kuni 32 000 eurot, kui rikkumise on toime pannud juriidiline isik.

Meetmepaketiga ei kaotatud aga piiranguid autoriõigusega kaitstud sisu müügilt, nagu filmid, muusika, arvutimängud ja raamatud ning sealhulgas ka e-raamatud. Geoblokeeringud antud platvormidel ei kao suure tõenäosusega enne 2020. aastat.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll