Küsimused-vastused kogumispensioni II sambast lahkujatele

Kohustuslik kogumispension muutus 2021. aastal vabatahtlikuks kogumispensioniks.

Kogumispensioni teisest sambast saab lahkuda, osakud rahaks teha, tasuda 20% tulumaksu ja raha välja võtta. Sissemaksete peatamine kui ka raha väljavõtmine kogumispensionist tähendab seda, et kogumispensioni teise sambasse saab uuesti koguma hakata alles 10. aasta möödudes. Sellel perioodil koguneb inimesel üksnes riiklik vanaduspension.

Küsimused-vastused

Kas saab kogumispensioni teise samba pensionikontolt välja võtta kogu raha või ainult töötasult kinni peetud 2 protsendi osa?

Välja saab võtta kogu raha, mis teise sambasse kogutud on. Esitades avalduse raha väljavõtmiseks, makstaksegi välja kõik, mis teise sambasse kogutud on. Väljamakselt tuleb maksta tulumaks, selle võrra on kontole laekuv summa väiksem.

Otsustades raha välja võtta, kas saab kogu oma raha korraga kätte?

Jah, kogu raha makstakse välja korraga.

Kuidas saan teada, kui suure summa kätte saan, kui teisest sambast raha välja võtta?

Pensionikonto seisu saab vaadata internetipangas, mida kasutad või ka näiteks pensionikeskuse veebilehelt oma kontole sisenedes.

Välja makstakse kogu raha, mis on teise sambasse kogutud. Kättesaadava summa täpne suurus sõltub sellest, mis hinnaga saab fondihaldur pensionifondi osakud rahaks teha. Suure tõenäosusega ei saa kätte täpselt seda summat (miinus tulumaks), mida teisest sambast lahkumise avalduse kirjutamise ajal pensionikontol näed, sest finantsturud võivad vahepealsel perioodil nii tõusta kui langeda.

Väljamakse tegemisel peetakse sellelt kinni tulumaks 20 protsenti.

Kas saab sambast kogu raha välja võtta, kuid jätkata samal ajal kogumist?

Ei, raha välja võtmine lõpetab ka sissemaksete tegemise teise sambasse. Makseid saab soovi korral uuesti tegema hakata alles kümne aasta möödumisel raha väljavõtmisest. Kui oled juba korra teisest sambast raha välja võtnud või maksete tegemise eraldi avaldusega lihtsalt peatanud ning kümne aasta möödumisel uuesti makseid tegema hakanud, siis pärast teist korda raha väljavõtmist oled teisest sambast lõplikult väljas ja makseid sinna enam teha ei saagi.

Millal saab esitada avalduse teisest sambast raha välja võtmiseks?

Esimene periood avalduste esitamiseks on 2021. aasta 1. jaanuar kuni 31. märts. Sealt edasi 1. aprill kuni 31. juuli ning 1. august kuni 30. november. Avalduse esitamise perioodist sõltub raha väljamaksmise aeg.

Esitades avalduse teisest sambast raha välja võtmiseks, millal selle raha kätte saab?

Raha makstakse välja viis kuud peale avalduste perioodi lõppu. Esitades avalduse perioodil 1. jaanuar kuni 31. märts, saab raha kätte septembris.

Esitades teisest sambast raha väljavõtmise avalduse, siis millal läheb osakute väärtus lukku, kas avalduse esitamise päeval või väljamakse saamise päeval?

Raha väljavõtmiseks teisest sambast lahkumisel peab avaldus olema esitatud vähemalt 5 kuud ette. Pensionifondi osakuid veel kohe tagasi ei võeta ja nende väärtus avalduse esitamise päeval lukku ei lähe. Osakud võetakse tagasi 1. jaanuarile või 1. maile järgneval esimesel tööpäeval või 1. septembril või sellele järgneval esimesel tööpäeval, kui 1. september ei ole tööpäev, vastavalt sellele, kas väljamakse tehakse jaanuaris, mais või septembris. Osaku hind lähebki lukku osakute tagasivõtmise päeval. Osakud võetakse tagasi nende puhasväärtusega ja puhasväärtuseks on osakute tagasivõtmise päeva kella 12-ks pensioniregistrile teatatud väärtus. Väljamakse ise võib toimuda ka samal päeval, kuid ei pruugi. Mitu päeva väljamaksete tegemiseks kokku kulub, sõltub sellest, kui palju inimesi ühel ajal sambast lahkumas on ja mitu väljamakset kokku teha tuleb. Aastatel 2021 ja 2022 tehakse väljamakse hiljemalt kuu aja jooksul.

Olles teinud avalduse raha välja võtmiseks, kas on ümber mõeldes võimalik ka avaldus tagasi võtta ja teises sambas jätkata?

Jah, raha väljavõtmise avalduse saab tagasi võtta. Selle puhul on oluline arvestada seaduses ette nähtud kuupäevadega. Raha väljavõtmise avalduse, mis on esitatud hiljemalt 31. märtsil, võib tagasi võtta kuni 31. juulini, avalduse, mis on esitatud hiljemalt 31. juulil, võib tagasi võtta kuni 30. novembrini ja avalduse, mis on esitatud hiljemalt 30. novembril, võib isik tagasi võtta kuni 31. märtsini.

Millised tasud teisest sambast raha väljavõtmisel rakenduvad?

Võttes raha välja enne pensioniiga, tuleb väljamakselt tasuda tulumaks 20 protsenti. Võttes raha välja ühe korraga pensionieas – tuleb väljamakselt tasuda tulumaks 10 protsenti. Võttes raha välja pensionieas pikaaegse pensionilepingu alusel, on väljamaksed tulumaksuvabad.

Peatades maksete tegemise teise sambasse, kuid raha välja ei võta, kas saab maksetega iga kell uuesti alusta?

Ei, maksetega saab uuesti alustada siis, kui nende tegemise lõpetamisest on möödunud vähemalt 10 aastat.

Kas teisest sambast raha välja võtmine mõjutab maksuvaba tulu suurust?

Ei, teise samba väljamakse ei lähe maksuvaba tulu arvestusse.

Lõpetades sissemaksete tegemise, jättes kogutud raha II sambasse, kas jääb õigus raha soovi korral enne pensioniiga välja võtta?

Jah, avalduse raha väljavõtmiseks saab teha igal ajal, kuid see realiseeritakse kolm korda aastas –jaanuaris, mais või septembris. Oluline on see, et sambasse saab naasta vaid ühel korral. Seega, kui inimene lõpetab alguses üksnes sissemaksed, kuid võtab siis hiljem raha ka välja, on tal õigus soovi korral sissemakseid uuesti tegema hakata, kui ta on vähemalt 10 aastat pensioni kogumisest eemal olnud.

Kui inimene lõpetab sissemaksete tegemise, alustab sellega siis vähemalt 10 aasta möödumisel uuesti ja võtab seejärel raha välja, ei ole tal enam võimalik II sambas raha koguda.

Kas saab teisest sambast raha välja võtta, et see kolmandasse sambasse viia?

Valida saab, kas jääda teise sambasse või sealt lahkuda. Jäädes teise sambasse saab jätkata kogumist pensionifondis või võtta kasutusele isikliku pensioni investeerimiskonto ja kanda oma kogutud raha sinna.

Otsustades lahkuda  teisest sambast ja võtta raha välja, saab sellega teha, mida soovid. Põhimõtteliselt võib selle raha siis ka kolmandasse sambasse kanda. Arvestama peab, et teisest sambast raha saades makstakse tulumaksu 20 protsenti ja selle summa kolmandasse sambasse makstes saab tulumaksu tagasi vaid kolmanda samba sissemakselt, mis ei ületa 15 protsenti aastasest tulumaksuga maksustatud tulust ega 6 000 eurot.

Kas saab lasta teisest sambast raha kanda pangakontole, mis on avatud mõnes teises riigis?

Jah, pangakonto, millele teisest sambast raha kantakse, ei pea olema tingimata Eestis avatud. Oluline on siiski, et avalduse esitamisel väljamakse saamiseks oleks võimalik avalduse esitaja isik tuvastada (Eesti ID-kaardi või Mobiil-ID kasutamine või pangakontorisse kohale tulek).

Kuidas saab esitada teisest sambast raha väljavõtmiseks avalduse, kui ei elata enam Eestis, ei ole Eestis pangakontot ja puudub kehtiv Eesti ID-kaart ja mobiil-ID?

Seaduse kohaselt peab teise samba avalduste esitamisel olema võimalik tuvastada avaldust esitava isiku isikusamasust. Kui kehtivat Eesti ID-kaarti, passi ega mobiil-ID-d ei ole, on avalduse esitamiseks vaja mõnda Eestis asuvasse pangakontorisse kohale tulla.

Kui ei olda resident, on üheks võimaluseks digi-ID (e-residentsus) taotlemine, mis võimaldab avalduse esitamist interneti teel.

Kas teise samba raha võib kohtutäitur arestida? Kui makse tehakse välismaisele pangakontole, kas see tagab, et kohtutäitur ei pääse summale ligi?

Seaduse järgi saab ainult pankrotihaldur teise samba pensionikoguja pärandvara pankroti korral nõuda tema pensionifondi osakute tagasivõtmist ja kõigil muudel juhtudel on pensionifondi osakutele sissenõude pööramine keelatud. See ei muutu ka teise samba reformi järgselt.

Seega, kuni raha on teises sambas, ei saa kohtutäitur seda arestida. Kui võetakse raha välja, on see nagu muu raha ja kohtutäitur võib selle vajadusel arestida. Kohtuotsuseid tunnustatakse Euroopa Liidu üleselt, seega ei päästa üldjuhul ka see, kui väljamakse tehakse välismaisele pangakontole.

Kas saab peatada ka esimese samba sissemaksed ja/või sinna makstud raha välja võtta?

Ei saa. Esimese samba pensione makstakse riigile laekuva sotsiaalmaksu arvel. Isiku eest tasutud sotsiaalmaksu pealt omandab ta pensioniõiguseid, kuid praegu kokku kogutava maksuraha eest makstakse välja pensione neile inimestele, kes pensionil on.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll