Mis saab II samba maksetest haiguslehe, vanemapuhkuse või töötuna arveloleku ajal?

Foto: Depositphotos

Kuigi tavapäraselt kantakse pensionifondi 2% brutopalgast, millele riik lisab 4%, ei laiene see kõigile sissetulekuliikidele. Millistel juhtudel siis makseid tehakse ja millal need ajutiselt peatuvad?

Rakendub lihtne reegel: II sambasse kantakse raha ainult teatud sotsiaalmaksuga maksustatud sissetulekute pealt, siia alla kuuluvad üldjuhul töötasu ja preemiad, mida tööandja töötajale maksab.

Näiteks haiguslehel viibimise ajal peatuvad II samba maksed esimesest päevast ja pensionifondi ei tehta makset tervisekassa tasutud hüvitise pealt. Maksed jätkuvad alates esimest palgast, mille tööandja pärast haiguslehe lõppu töötajale maksab.

Sama kehtib ka töötukassa makstavate hüvitiste puhul, kuhu alla kuuluvad tööhüvitis, töötukindlustushüvitis ja töövõimetustoetus.

Tööandja makstud koondamisrahad on seevastu palgaga võrdsustatud ja sellest tulenevalt lisandub pensionifondi raha samadel alustel nagu igakuise töötasu puhul. Samuti on võimalik teenida II sambasse lisa tööampsudelt, mida töötuna arveloleku ajal teha saab.

Reegli kõrval kehtib ka üks erand: kui riigi makstud vanemahüvitiselt II samba makseid otseselt ei tehta, siis ühel väikelapse vanemal on õigus saada täiendavaid kogumispensioni makseid.

Seda arvutatakse riigi keskmise palga järgi, millest jõuab iga kuu II samba pensionifondi 4% kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. 2024 aastal on lapse eest igakuiselt II sambasse laekuv summa 63,11 eurot. Nende sissemaksete saajaks võib olla nii ema kui ka isa ning valikut saab teha ja seda ka hiljem muuta sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses.

Kui aga on olemas siiski tulumaksuga maksustatud tulu, soovitame ajutiselt katkenud makseid kompenseerida III sambaga, mida saab teha ka siis, kui palka parasjagu ei saa.

Näiteks haigus-, vanema-, töötu- ja töötukindlustushüvitis loetakse aastapõhisesse tulumaksuarvestusse, millelt arvutatakse summa, mis on III samba sissemaksetelt riigi poolt võimalik tuludeklaratsiooni esitamisega tagasi saada.

Samuti on nüüd võimalik suurendada oma sissemakseid II sambasse järgmisest aastast kas 4% või 6% peale brutopalgast, säilitades samas riigi panuse 4%. See on hea võimalus oma pensionipõlve veelgi kindlustada ka siis, kui sissemaksed võivad tulevikus ajutiselt peatuda.

Allikas:  Swedbank ajaveeb

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll